Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Amplituner Denon – wybór dobrego modelu

2016-12-18 21:33:16
Jeżeli mowa o kinie domowym to nie można pominąć jakże ważnej części tego kina. Mowa tutaj oczywiście o amplitunerze. Jest to wręcz mózg całego sprzętu. Z definicji amplituner to połączenie wzmacniacza i odbiornika radiowego i zamkniętych w jednej obudowie.

Amplituner Denon składa się z tunera, wejścia i wyjścia, dekodera audio oraz wzmacniacza. Ogólnie amplitunery można podzielić na dwa typy. Mowa tu o amplitunerze stereo oraz amplitunery do kina domowego.

Ważną cechą amplitunerów są dekodery dźwięku. Jeżeli taki amplituner jest używany do kina domowego to należy pamiętać, że filmy na CD lub DVD mogą być zapisane w różnych formatach. Rolę dekodera jest odczytanie każdego formatu tak by móc rozbić dźwięk na kilka kanałów gdy jest to potrzebne. Tutaj panuje prosta zasada która mówi, że im więcej dekoderów posiada amplituner tym lepiej. W większości przypadków zazwyczaj się to faktycznie sprawdza. Dzisiejsze amplitunery posiadają w większości ceyfrowe procesory dźwięku dzięki czemu są wstanie przetworzyć cyforowy zapis dźwięku na analogową formę jednocześnie nadając temu odpowiednie brzmienie.

Kolejną istotną rzeczą jest regulacja tonów. Ta regulacja pozwala na niezależne ustawienia barw brzmienia na przykład basów. Korektory dźwięku to z kolei bardziej wyrafinowane i skomplikowane narzędzia które umożliwiają zmianę barw dźwięków. Jeżeli kupujemy amplituner do istniejącego już zestawu trzeba bardzo dobrze zastanowić się nad dopasowaniem wszystkich elementów. Amplituner należy dopasować do źródła dźwięku oraz samych kolumn które generują dźwięk. Należy także dopasować moc znamionową do parametrów z jakimi pracują kolumny.

Jacy producenci amplitunerów?

 

Producentów amplitunerów jes na prawdę cała masa. Jednak na których warto zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności warto tutaj wspomnieć o takich firmach jak Yamaha, Onkyo, Marantz, JVC oraz Pioneer. Są to potentaci jeżeli chodzi o amplitunery i w tym wypadku można spokojnie mówić o bardzo wysokim standardzie i jakości wykonania. Oczywiście wiążą się z tym także duże koszty które jednak idą w parze właśnie z jakością.

Z powyższego artykułu jasno można stwierdzić, że przy wyborze amplitunera trzeba jak najbardziej kierować się indywidualnymi potrzebami. Parametrów na które należy zwrócić uwagę jest cała masa więc czasem łątwo można się pogubić. Sprawa jest o wiele łątwiejsza gdy kupujemy cały zestaw. Wtedy nie musimy się martwić o odpowiednie dobranie amplitunera. Jednak gdy polujemy tylko i wyłącznie na amplituner to warto zrobić głębsze rozeznanie. W powyższym artykule umieściłem tylko najważniejsze parametry na które trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jeżeli kupujecie na przykłąd stacjonarnie a nie przez internet to warto spytać sprzedawcy o poradę. Bardzo często są to ludzie którzy się znają i są w stanie udzielić bardzo wartościowej rady gdy mamy jakieś wątpliwości. Nie warto także oszczędzać na tak ważnym sprzęcie jakim jest amplituner. Tutaj jakość ma kluczowe znaczenie dla jakości dźwięku jak i całego kina domowego.

Sprawdź nasz amplituner Denon: https://www.audioprestige.pl/urzadzenia-audio-video/amplitunery-kina-domowe-i-stereo/denon-avr-x6300h-black

Dodał: Darek Modzel