Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Artveoli zwycięzca Smogatohonu 2017 Edycji Globalnej otrzymuje amerykańskie oraz polskie wsparcie finansowe.

2018-02-07 13:48:03
Artveoli, zwycięzca Smogathonu 2017 Edycji Globalnej nie zwalnia tempa rozwoju. Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych oraz Polski właśnie zainwestowali w ich rozwiązanie. .

Artveoli, zwycięzca Smogathonu 2017 Edycji Globalnej nie zwalnia tempa rozwoju. Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych oraz Polski właśnie zainwestowali w ich rozwiązanie.


Zaledwie dwa miesiące temu Artveoli wygrało ubiegłoroczny Smogathon – największy na świecie konkurs dla innowacji walczących z zanieczyszczeniem powietrza. Teraz otrzymali finansowanie, które pomoże rozszerzyć ich działalność na rynkach amerykańskim i europejskim. Pomoże im również w otwarciu centrum badawczo-rozwojowego w Polsce.


Artveoli to biotechnologiczna firma z siedzibą w Dolinie Krzemowej, która wytwarza urządzenia polepszające jakość powietrza wewnątrz budynków poprzez zamienianie dwutlenku węgla w tlen. Firmę w 2015 założyły Alina Adams i Anastazja Neddersen. Pracowały razem w Departamencie Bioinżynierii na Uniwersytecie Stanforda tworząc niestandardowe urządzenia mikroprzepływowe. Wpadły na pomysł wykorzystania tej technologii do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.

 

Ich projekt, zaprezentowany na TechCrunch Disrupt 2016 w Nowym Jorku został zauważony przez międzynarodowych ekspertów i inwestorów podczas Smogathonu. Okazał się najlepszy spośród 120 zespołów z 40 krajów, które zaaplikowały do udziału w konkursie. Podczas Gali Finałowej Artveoli otrzymało nagrodę główną w wysokości 100 000 dolarów i nagrodę specjalną w wysokości 15 000 dolarów. "Anastazja i Alina zwyciężyły wbrew wszelkim przeciwnościom, to niesamowity zespół, który stworzył technologię, która wstrząśnie całą branżą - cieszymy się, że są częścią naszej społeczności" - powiedział Maciej Rys, lider i założyciel Smogathonu.


Co ciekawe, podczas wizyty w Polsce udało im się zawrzeć umowę z polską firmą zarządzającą alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI) - Bitspiration Booster. "To niewiarygodne – prawie w ogóle nie słyszy się o projektach z Doliny Krzemowej które pozyskują fundusze od polskich inwestorów! Jesteśmy dumni, że mamy w tym niewielki udział "- skomentował Rys. Projekt wsparł jeden z prywatnych, amerykańskich inwestorów i pierwszy polski fundusz zarządzany przez Bitspiration Booster - ASI BB1.

 

"Otrzymaliśmy wiele ofert od inwestorów z USA i zagranicy. Zaakceptowaliśmy tee, które są najlepszym strategicznym rozwiązaniem dla firmy. Bitspiration Booster był szczególnie atrakcyjny ze względu na dostęp do europejskiego rynku "- powiedziała Alina Adams, założycielka Artveoli.

 

Umowa wymaga od Artveoli otwarcia dedykowanej, polskiej jednostki badawczo-rozwojowej. "Przeniesienie działalności B+R Artveoli do Polski umożliwi im intensyfikację prac, a co za tym idzie rozwijanie tutaj unikalnej własności intelektualnej. Dzięki temu mają szanse na inwestycje z kolejnych ASI, wspieranych przez Polski Fundusz Rozwoju lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Takie działania to część naszej strategii."- mówi Paulina Mazurek, CEO Bitspiration Booster. Ta krakowska firma jest jedną z pierwszych w Polsce, która działa jako zewnętrznie zarządzający ASI w ramach nowej ustawy o funduszach inwestycyjnych. Warto wspomnieć, że inny fundusz zarządzany przez Bitspiration Booster właśnie podpisał z NCBiR umowę na inwestycje i granty na sumę 50 mln zł przeznaczoną na projekty badawczo-rozwojowe.

Artveoli w 2018 zainstaluje swoje urządzenia w szkołach w Krakowie i Żywcu, wykorzystując obie nagrody wdrożeniowe wygrane w Smogathon. "To dopiero początek, teraz jesteśmy gotowi na znacznie większe wyzwania- podsumowała Adams.

Kategorie: Finanse, StartUp
Regiony: małopolskie, Polska
Dodał: Smogathon