Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Brama garażowa zimą. Jak nie stracić jej funkcjonalności?

2018-11-26 11:35:03
Do nadejścia okresu zimowego przygotowujemy się szczególnie. Zmieniamy opony z letnich na zimowe, wyciągamy cieplejsze ubrania i podejmujemy działania pozwalające nam przetrwać chłodniejsze dni.
Wszystko po to, aby po ich zakończeniu, ale także w trakcie móc cieszyć się codziennymi czynnościami bez jakiegokolwiek problemu. Dla wielu ludzi stałą częścią dnia jest...otwieranie bramy garażowej. Jak więc zabezpieczyć ją, by podczas zimy korzystać z niej bez obawy, że coś się „zatnie” a my nie zdołamy wjechać samochodem bądź zostaniemy na mrozie? O tym opowiada Paweł Orzeł ekspert firmy NITUS.
 
Brama garażowa to jeden z ważniejszych elementów codziennego funkcjonowania z którego korzysta wielu ludzi. Ciężkie warunki pogodowe, takie jak silny wiatr, deszcz czy mróz i śnieg skutecznie potrafią uszkodzić ten element naszego budynku. Nieprzygotowana lub nieodpowiednio zabezpieczona przed okresem zimowym potrafi „zbuntować się” w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas najprawdopodobniej dojdzie do jej zacięcia. Co zrobić, aby zapobiec takim sytuacjom i móc korzystać ze sprawnej bramy przez cały rok? Podpowiada producent bram garażowych i przemysłowych – firma NITUS.
 
Oczyszczanie
Na samym początku należy starannie oczyścić panele bramy.  - Cały proces trzeba wykonać przy pomocy delikatnych i niedrażniących środków chemicznych oraz przy użyciu miękkiej gąbki bądź ściereczki. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Stosując mocne specyfiki i narzędzia możliwe jest naruszenie zewnętrznej powierzchni bramy. Co za tym idzie, narazimy skrzydło bramy na uszkodzenie i zmatowienie. Solidne czyszczenie powinno także obejmować usunięcie zanieczyszczeń z prowadnic -  podkreśla na początek ekspert firmy NITUS.
 
Elementy mechaniczne
Niekwestionowanym obowiązkiem każdego posiadacza bramy jest także konserwacja elementów mechanicznych. Z pewnością niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że unoszące się w powietrzu drobinki piasku, kurzu oraz inne pyły mogą wpłynąć na stan poszczególnych elementów. - Szybsze zużycie łożysk czy sprężyn może wynikać właśnie z braku odpowiedniej dbałości o nie. W związku z tym, w trosce o żywotność mechanizmu radzimy, aby używać smaru przeznaczonego do ochrony elementów metalowych. Substancja ta zapewnia skuteczną ochronę nie tylko przed korozją, ale zabezpiecza także przed wilgocią i wahaniami temperatury, które szczególnie są odczuwalne w okresie jesienno-zimowym Zalecamy zastosowanie specjalnego smaru przeznaczonego do bram np. CX-80 - dodaje Paweł Orzeł.
 
Uszczelki
Kolejnym ważnym elementem zabiegów zabezpieczających bramę przed niepożądanym działaniem warunków atmosferycznych jest sprawdzenie stanu uszczelek. Pod wpływem mrozów i wilgoci, elementy gumowe mają bowiem skłonność do pękania bądź wgniecenia.  Takie uszkodzenia powodują, że uszczelki przestają spełniać swoją podstawową funkcję, a w efekcie do wnętrza garażu może przenikać chłodne powietrze. W tym wypadku szczególna uwaga pada znowu na zachowanie czystości tych elementów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, a dokładniej „silikonów do uszczelek”. Ich użycie przynosi wymierną korzyść dla stanu uszczelek w postaci zachowania ich właściwości elastycznych. 

Odśnieżanie
Zima to bardzo często zalegający śnieg, który nie usunięty może skuteczne pokrzyżować funkcjonowanie bramy. W połączeniu z tworzącym się lodem może uniemożliwić prawidłowe jej zamykanie, bądź przymarzanie uszczelek oraz rygli. Codzienne odśnieżanie to podstawia w utrzymaniu sprawności naszej bramy. W innym wypadku możemy narazić siebie na zupełnie niepotrzebny stres.
Oczyszczanie, konserwacja elementów mechanicznych, sprawdzanie uszczelek oraz odśnieżanie to czynności, dzięki którym uda nam się przygotować naszą bramę na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 
 
 
***
Firma NITUS specjalizuje się w produkcji bram segmentowych garażowych i przemysłowych. Jest także producentem stolarki aluminiowej, PVC i przeciwpożarowej, rolet zewnętrznych, moskitier oraz komórek lokatorskich. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Drużków Pusty (powiat brzeski, woj, małopolskie). Więcej informacji na stronie www.nitus.pl
 
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Dik
Adventure Media
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: +48 604 231 738
Kategorie: Budownictwo
Regiony: małopolskie
Dodał: Adventure Media s.c.