Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Co łączy NBP, KNF i BFG?

2018-10-26 17:25:05
System bankowy to wszystkie instytucje bankowe oraz przepisy prawa, które określają ich funkcjonowanie. Tworzą go trzy grupy instytucji: stabilizujące (NBP, KNF i BFG), tworzące rynek, czyli banki oraz pomocnicze, które nie prowadzą działalności depozytowo-kredytowej, jak np. Biuro Informacji Kredytowej czy Związek Banków Polskich.

Narodowy Bank Polski (NBP) dba o stabilność systemu finansowego w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nadzoruje sektor bankowy i inne instytucje finansowe, a także rynek kapitałowy. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) gwarantuje depozyty. Ich wspólna troska o finanse obywateli łączy się w Komitecie Stabilności Finansowej wraz z Ministrem Finansów, który jest także członkiem Komitetu.

Jeśli bank będzie miał problem z wypłatą środków, to właściciele depozytów mogą je odzyskać.

 

KOMITET STABILNOŚCI FINANSOWEJ

NBP, KNF i BFG, a także Ministerstwo Finansów, reprezentowane są w Komitecie Stabilności Finansowej. Jednak to Prezes NBP jest przewodniczącym Komitetu, jeśli chodzi o identyfikację, ocenę i monitorowanie ryzyka systemowego (politykę makroostrożnościową), a więc podstawowe zadania tego ciała kolegialnego. Obsługę Komitetu w tym zakresie zapewnia NBP. W przypadku identyfikacji zagrożeń dla stabilności finansowej, Komitet ma za zadanie zainicjowanie działań mających na celu ich ograniczenie. 

Utrzymanie stabilności systemu finansowego w Polsce zależy w ogromnej mierze od stabilności sektora bankowego.

 

Czytaj cały artykuł na Gazeta Koncept 

Całe wydanie Magazynu na issuu 

Fanpage Konceptu


Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. 

Dodał: Magazyn Akademicki Koncept