Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Co wpływa na użyteczność strony www?

2017-11-09 10:20:07
Strona www to nie tylko pięknie wyglądające grafiki ale również sama użyteczność witryny. Jeżeli użytkownik pogubi się w nawigacji to możemy być pewni, że zrezygnuje on z kolejnej wizyty na stronie. Z tego też względu tak istotny jest odpowiedni poziom tak zwanego web usability.

Zapewne nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy ale każdego dnia przeglądając internet poddajesz strony internetowe próbie web usability czyli najzwyczajniej w świecie sprawdzasz ich użyteczność. Od razu pomijasz te które odpychają cię w warstwie graficznej czy też są zwyczajnie mało czytelne. Jeżeli strona raz zrazi cię do siebie mało przystępną formą i nawigacją porzucisz ją na rzecz innych które będą bardziej przystępne w obsłudze.  Postaramy się zatem dzisiaj przyjrzeć co wpływa tak naprawdę na użyteczność danej strony internetowej.

Zacznijmy od samego początku i jasno przedstawmy czym jest samo pojęcie web usability. Chodzi tutaj o użyteczność jako własność danego produktu która to decyduje o jego końcowej jakości użytkowej w odniesieniu do funkcjonowania oraz samej ergonomii stron internetowych.

Jeden z ekspertów w tej dziedzinie dokładnie opisał co ma wpływ na web usability. Możemy zatem wyróżnić takie czynniki jak błędy, satysfakcja, zapamiętywalność, efektywność oraz tak zwane learnability czyli poziom trudności wykonania jakiegoś zadania.  

Jeżeli zatem użytkownik odwiedzając daną stronę zrealizuje zamierzony przez siebie plan to znaczy, że nie został on zniechęcony wysokim poziomem skomplikowania i istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że powróci on jeszcze na daną stronę.

Inny z czynników czyli efektywność to najzwyczajniej w świecie czyli jaki potrzebuje użytkownik do wykonania zadania przy znajomości danego serwisu.  Ważne jest również to jak szybko użytkownik jest w stanie dojść do wprawy w poruszaniu się po danej stronie www jeżeli wraca na nią po dłuższej nieobecności.  

Warto więc już na etapie projektowania danej strony www zadbać o to aby zachować równowagę i doprowadzić do sytuacji w której nasza strona będzie nie tylko przyjazna użytkownikom ale też jednocześnie funkcjonalna. Witryna www powinna pozwolić użytkownikowi na realizację zaplanowanych przez niego zadań ułatwiając mu maksymalnie cały ten proces.

Projektując stronę www trzeba też rozwiązać problem tego iż strona powinna być przyjazna zarówno dla użytkowników jak i dla internetowych wyszukiwarek. W pierwszym przypadku trzeba się upewnić, że serwis będzie przejrzysty, menu posiadać będzie układ pozwalający na szybkie dotarcie do odpowiedniej zakładki a reklamy na stronie będą znajdować się w miejscach, które nie będą rozpraszały uwagi.

W przypadku drugim istnieją pewne aspekty które należy zaprojektować na stronie właśnie z myślą o wyszukiwarce które niekoniecznie będą widziane przez samego użytkownika. Mowa tutaj o optymalizacji strony. Ma ona bezpośrednie przełożenia na inny ważny aspekt czyli pozycjonowanie stron www

Kategorie: Komputery
Regiony: małopolskie
Dodał: Jarek Jarkowski