Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Czego brakuje na liście postanowień noworocznych ?

2018-12-29 20:59:14
Na liście postanowień noworocznych w Polsce najczęściej znajdują przyrzeczenia związane z nauką nowych umiejętności oraz zadbaniem o własne zdrowie. Optymiści planują np. schudnięcie, regularną aktywność sportową, ograniczenie słodyczy. Rzadko na takich listach znajdują się badania profilaktyczne. Zachęcamy, by od 2019 roku to zmienić.

Każdego roku jesteśmy pewni, że wraz ze zmianą cyfry na tarczy zegara wstąpią w nas nowe siły, dzięki którym uda nam się osiągnąć to co sobie zamierzyliśmy. Na liście postanowień noworocznych w Polsce najczęściej znajdują przyrzeczenia związane z nauką nowych umiejętności oraz zadbaniem o własne zdrowie. Optymiści planują np. schudnięcie, regularną aktywność sportową, ograniczenie słodyczy. Rzadko na takich listach znajdują się badania profilaktyczne. Zachęcamy, by od 2019 roku to zmienić.

 

O dotrzymywaniu postanowień noworocznych w badaniach 

Jak wynika z innych badań aż 36 % respondentów na pytanie o to, czy robi postanowienia noworoczne, odpowiedziało twierdząco. Wśród najczęściej podejmowanych wyzwań znalazły się postanowienia związane z dbałością o swoją kondycję i zdrowie. Ponad połowa respondentów (53%) w nowym roku chce uczęszczać na zajęcia fitness, chodzić basen, siłownie etc. Kolejne miejsca na liście zajmuje zamiar przejścia na zdrową dietę (42%) i znalezienie czasu na sport (40%). Pod stuprocentowym wykonaniem postanowień podpisuje się 11%, a 14% nie spełnia ich wcale. Główną przyczyną nierealizowania postanowień noworocznych jest brak silnej woli - według 46% badanych. Jako kolejne powody respondenci wymienili brak czasu (42%), pieniędzy (31%) i wreszcie brak motywacji (26%). Część z nas uważa, że przyczyną niepowodzenia w realizacji postanowień jest zbyt małe wsparcie bliskich i przyjaciół (7%). Duży odsetek (64%) respondentów badania dotyczącego postanowień noworocznych,  że  ich nie robi. Dlaczego? Z powodu braku wiary w możliwości powodzenia takiego przedsięwzięcia (30%).Część badanych nie ma takiej potrzeby w związku z nowym rokiem, gdyż stawia sobie cele na bieżąco (19%). 

 

 

Korzenie profilaktyki

Koncepcja profilaktyki zdrowia jest stosunkowo młodą dziedziną, sięga końcówki lat 70. ubiegłego stulecia. Do rozwoju idei profilaktyki i promocji zdrowia przyczyniły się działania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która od lat prowadzi projekty zmierzające do podniesienia poziomu zdrowia ludzi na całym świecie.Założenia WHO dotyczące promocji zdrowia lezą u podstaw funkcjonowania Narodowego Programu Zdrowia w Polsce i jak i innych programów tego typu na całym świecie. W Polsce Narodowy Program Zdrowia przyjęty został po raz pierwszy w 1993 roku. 

 

Promocja zdrowia

Wg definicji WHO „promocja zdrowia jest kombinacją działań edukacyjnych i odpowiedniego wsparcia środowiskowego, społecznego, politycznego, organizacyjnego, ekonomicznego, prawnego i taktycznego dla praktykowania działań sprzyjających zdrowiu (Green, Kreuter 1991)”. Dzięki działaniom podejmowanym przez Narodowy Program Zdrowia w Polsce spadła liczba zgonów m.in. z powodu złośliwych nowotworów płuc, która wynika ze zmniejszenia liczby osób palących papierosy. Badania profilaktyczne realizowane w wielu różnych obszarach potwierdzają ich skuteczność. Podobnie ma się sytuacja w dziedzinie okulistyki.

 

 

Profilaktyka w Polsce

Ponad 25 lat promowania profilaktyki miało wpływ także na podniesienie statystyk zdrowotnych w kilku innych obszarach.  79% Polaków chodzi regularnie do stomatologa, a 24% robi to regularnie – co najmniej raz w roku. Już 78% Kobiet odwiedza gabinet ginekologiczny. Co trzecia Polka bada się regularnie - najczęściej raz w roku (49%). 

Niestety w kwestii badań okulistycznych wciąż statystyki są alarmujące. Co 10 Polak nigdy nie był u okulisty*. Co piąty Polak badał swój wzrok 5 lat temu lub dawniej.Najczęściej chodzimy do okulisty, kiedy gorzej widzimy (69%). 

 

- To bardzo niepokojące dane – mówi dr. n. m. Katarzyna Skoniecznaokulista współpracujący z siecią klinik okulistycznych Optegra. Wiele chorób groźnych oczu przebiega bezobjawowo jak np. jaskra albo AMD i tylko ich wczesne wykrycie pozwala na uratowanie widzenia. Profilaktyczne badania wzroku należy wykonywać przynajmniej razw w roku – dodaje dr. n. m. Katarzyna Skonieczna.

 

Dlaczego warto dodać badania profilaktyczne wzroku na listę postanowień noworocznych?

 

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dzięki odpowiedniej profilaktyce można zapobiec aż 85% przypadków zaburzenia widzenia.Statystyki mówią, że aż u 285 milionów osób na świecie występują choroby narządu wzroku. Co ważne 39 milionów osób spośród nich jest niewidoma, a 246 milionów osób cierpi na upośledzenie widzenia (wg WHO).

- Tylko regularne wizyty u okulisty pozwalają w porę wykryć groźne dla zdrowia choroby oczu zareagować, gdy stan siatkówki się pogarsza i uratować wzrok – dodaje na koniec dr. n. m. Katarzyna Skonieczna.

 

Okulistyka w Polsce

Sieć klinik okulistycznych Optegra od wielu lat prowadzi działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości chorób oczu i wad wzroku. Oferuje także swoim pacjentom najnowocześniejsze, laserowe możliwości korekcji wzroku.   – Naszym celem jest, by każdy Polak co najmniej raz w roku badał swoje oczy – mówi Jarosław Pawliński, Prezes sieci klinik okulistycznych Optegra. Mam nadzieję, że począwszy od tego roku, każdy wpisze wizytę u okulisty na listę postanowień noworocznych a tak naprawdę corocznych - dodaje na koniec.

 

Optegra to międzynarodowa sieć klinik chirurgii okulistycznej działająca w Wielkiej Brytanii, Czechach i Polsce. Tworzą ją 23 szpitale okulistyczne i kliniki. W Polsce jest ich dziewięć, w: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Rzeszowie, Lublinie i Łodzi. Optegra oferuje swoim pacjentom możliwość wyboru jednej z trzech dróg leczenia schorzeń oczu. Pacjent może skorzystać z wybranych zabiegów refundowanych przez NFZ, zdecydować się na określony zabieg w ramach dyrektywy transgranicznej albo podjąć decyzję o leczeniu w ramach usług komercyjnych. Optegra ma w swojej ofercie nowoczesne zabiegi chirurgiczne, które usuwają takie wady wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, zaćmę etc. 

W 2018 roku technologia lasera femtosekundowego, wykorzystywana w klinikach Optegra do korekcji wzroku metodą Lentivu, została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

 

 www.optegra.com.pl

Dodał: Agencja Primoloko