Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Czy jazda rowerem ma rzeczywisty wpływ na nasze samopoczucie?

2018-06-12 12:11:22
Jazda na rowerze jest chyba najpopularniejszym sportem. Dlaczego? Bo od dawna popularyzowana jest, jako alternatywa do jazdy samochodem – jest szybciej (omijamy miejskie korki), łatwiej (mnóstwo ścieżek rowerowych) i taniej (nic, tylko wsiąść i jechać). Dodatkowo otrzymujemy dawkę sportu i codziennych ćwiczeń.
Jaki zatem wpływ na nasze samopoczucie ma jazda na rowerze? Jest kilka powodów, by wsiąść na rower...
Oszczędzasz swój czas
Przecież nie musisz stać w korku, by zdążyć do pracy. W większości polskich miast ścieżki rowerowe są wyznaczone na chodnikach. Jedziesz więc płynnie, nie musisz się denerwować na to, jak mozolnie przesuwają się samochody przed Tobą.

Wpływasz pozytywnie na środowisko
Przecież rower jest napędzany siłą Twoich mięśni, nie paliwem. Zatem nie wytwarzasz żadnej dawki spalin i cieszysz się świeżym powietrzem dookoła Ciebie.

Oszczędzasz pieniądze
Potrzebny Ci tylko rower. A tego nie musisz wcale kupić. Przecież w okresie od wiosny do późnej jesieni możesz wypożyczyć rower ze specjalnych „stacji”, niektóre oferują 20 minut darmowej jazdy, inne są zupełnie darmowe. Ważne tylko, aby odstawić rower do stacji po zakończonej jeździe.

Jesteś zdrowsza
W końcu musisz się trochę namęczyć, aby dotrzeć do celu. Ale to dobrze. Zapewniasz sobie w ten sposób dawkę codziennych ćwiczeń i to dwukrotną! W końcu musisz też wrócić, prawda?

Wpływ jazdy na rowerze na nasze zdrowie
Jak wiadomo każdy wysiłek fizyczny ma wpływ na nasz organizm. Przy jeździe na rowerze spalić możemy nawet 500 kcal ( o ile, minimum jazdy to godzina). Poza tym walczysz z tak niechcianą skórką pomarańczową, czyli cellulitem oraz redukujesz nadmiar tkanki tłuszczowej, szczególnie tej na udach, pupie i brzuchu, co prowadzi do wyrobienia sobie mięśni w tych miejscach.Dodatkowo przyspiesza metabolizm i wpływa korzystnie na serce i układ krążenia.

Jazda rowerem, a samopoczucie
Choć łatwiej powiedzieć, aby przerzucić się z wygodnego samochodu na rower, jazda rowerem ma też jawny wpływ na nasze samopoczucie.W końcu nie tylko walczysz ze stresem – pedałowanie kilka kilometrów nieźle potrafi zadziałać, to dodatkowo wytwarzasz endorfiny, czyli hormon szczęścia.Kolejna sprawa to fakt, że jazda rowerem nie musi być solo. Zaproponuj partnerowi, czy przyjaciółce taki wypad na piknik za miasto. Rower, piękna pogoda, czego chcieć więcej. Możesz też słuchać muzyki, kiedy jeździsz. Nie dość, że skoordynujesz swoje ruchy, to jazda przy ulubionej muzyce wycisza i poprawia humor. Byle muzyka nie była za głośna, bo możesz nie usłyszeć klaksonu samochodu.
Choć od miesięcy obserwuje się trend na bycie bardzie aktywnym, jazda na rowerze to frajda znana od dzieciństwa. Przeszkoda może być jedynie pogoda, ale tak naprawdę ograniczamy siebie sami. Zatem przy następnej pięknej pogodzie wsiądź na rower, a kluczyki od samochodu zostaw w domu.
 
Tagi: rowery, rower
Dodał: ePR