Kategoria

Wyszukiwarka

Region

„Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?” - ogólnopolskie seminarium w Rzeszowie

2018-06-06 09:12:34
W dniu 11 czerwca w Rzeszowie zostanie zorganizowane ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?”. Celem tego spotkania jest zwrócenie uwagi na rolę, miejsce i perspektywy rozwoju edukacji alternatywnej w Polsce.

Organizatorzy spotkania wychodzą  z założenia, że należy pracować nad alternatywami w edukacji, ponieważ współczesna edukacja formalna (instytucjonalna) boryka się z wieloma problemami i ograniczeniami m.in. przeładowane programy, tłumienie oryginalności i indywidualności  czy niekorzystny wpływ liczebności klas, jak i poczucie anonimowości ucznia. Jednym z prelegentów seminarium będzie Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski.

- Fundamentem procesu dydaktycznego powinny być dobre relacje między uczniem a nauczycielem. A zrozumienie zachowań dzieci i młodzieży będzie możliwe tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę całokształt ich życiowej sytuacji oraz wpływ istotnych psychologicznych i biologicznych bodźców, które w tej konkretnej sytuacji się pojawiają – informuje dr Andrzej Rozmus, Prorektor ds. Nauczania WSIiZ w Rzeszowie i pomysłodawca seminarium.

Podczas spotkania eksperci będą chcieli odpowiedzieć m.in. na pytania, takie jak: Czy jest możliwe zaprojektowanie szkoły, tak by było to miejsce, które uczeń będzie opuszczał z żalem, a spędzony tam czas upłynie mu niepostrzeżenie – gdzie bez przymusu zewnętrznego i sankcji uczeń będzie narzucał sobie wewnętrzną dyscyplinę i będzie zdeterminowany by osiągnąć zakładany efekt – gdzie cele edukacyjne będą negocjowane w procesie konstruktywnej komunikacji między dwoma podmiotami: uczniem a nauczycielem – gdzie będzie się odkrywać talenty, rozwijać zdolności i kształtować umiejętności ucznia – gdzie będą ważne i indywidualne osiągnięcia i wspólne dokonania?

Spotkanie będzie połączone z premierą książki pt. „Alternatywy w edukacji” pod red. prof. Bogusława Śliwerskiego i dra Andrzej Rozmusa, w której wybitni pedagodzy i entuzjaści edukacji dzielą się swoim refleksjami na temat problemów współczesnej szkoły i szans rozwoju alternatywnych form kształcenia.

Seminarium odbędzie się 11 czerwca w godz. 10.00-14.30 w Klubie Akademickim Wyższe Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie. Ilość miejsc ograniczona, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń pod adresem:  https://edukacja-alternatywna.evenea.pl/

 

Kategorie: Edukacja
Dodał: Dominik Łazarz