Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Czy zimą opłaca się zakupić auto używane?

2018-02-07 08:53:35
Zakup samochodu latem a zakup samochodu używanego zimą to dwie zupełnie różne kwestie jeżeli spojrzymy na nie z perspektywy kupującego. W tym artykule postaramy się przedstawić zalety jak i wady zakupu używanego pojazdu zimą.

Zakup używanego auta wydaje się być teoretycznie bardzo prostą kwestią. Wystarczy udać się do najbliższego komisu samochodowego i tam szukać auta które będzie odpowiadać naszym gustom. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat motoryzacji to tego rodzaju podejście może okazać się w perspektywie czasu bardzo zgubne dla nas. Warto zatem skorzystać ze sprawdzonych porad czy też poradzić się eksperta z dziedziny motoryzacji przed zakupem.

W tym poradniku zastanowimy się czy zakup używanego samochodu zimą może mieć jakieś dodatkowe zalety. W końcu to właśnie o tej porze roku na jaw wychodzi jak najwięcej usterek w danym pojeździe, które w innej porze roku trudno by było zauważyć. Z perspektywy kupującego jest to jednak dobra wiadomość ponieważ będzie on wiedział na co zwrócić baczną uwagę.

Zacznijmy od elektorniki danego pojazdu. Szczególnie zimą warto upewnić się, że działa ona bez zarzutu. Baczną uwagę zwróćmy na działanie elektrycznych szyb, dmuchawy oraz wszystkich wyświetlaczy. W wielu przypadkach pomocne okaże się również skorzystanie z możliwości jakie ofertują interfejsy diagnostyczne. Pozwalają one bowiem dogłębnie zbadać wiele parametrów pojazdu które nie są widziane ,,gołym okiem”.

Kolejną istotną kwestią jest zawieszenie pojazdu. Szczególnie zimą różne gumowe elementy zawieszenia sztywnieją dlatego wszelkie luzy i nieprawidłowości powinniśmy zwyczajnie usłyszeć podczas jazdy próbnej. Jazda po nierówniej nawierzchni powinna nam od razu dać odpowiedź na wiele pytań dotyczących stanu wahaczy jak i amortyzatorów.

Zima to też znakomity czas aby sprawdzić czy system ABS w dany pojeździe działa poprawnie. Jadąc na śliskiej powierzchni i gwałtownie hamując będziemy od razu znali odpowiedź na pytanie czy z systemem ABS jest wszystko ok.

Na sam koniec pozostnie jeszcze sprawdzenie stanu akumulatora. Nie trzeba chyba bowiem nikogo przekonywać iż najtrudniejszy jest pierwszy rozruch pojazdu po mroźnej nocy. Jeżeli samochód odpali od razu to możemy być pewni iż z akumulatorem jest wszystko w porządku.

Niestety mimo tego iż zakup samochodu zimą pozwala sprawdzić tak wiele aspektów technicznych pojazdu ma on również pewne wady. W okresie zimowym szczególnie trudno jest zbadać stan lakieru gdyż nawet pomiar czujnikiem grubości lakieru może okazać się nie do końca miarodajny.

Kategorie: Motoryzacja
Regiony: mazowieckie
Dodał: interdiag