Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Czym powinien cechować się odpowiedni ośrodek dla osób starszych?

2019-10-28 13:56:21
Decyzja o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki nikomu nie przychodzi łatwo. Aby moment ulokowania seniora w takiej placówce był dla każdej ze stron jak najmniej bolesny, należy w bardzo świadomy sposób wybrać ośrodek, w którym ostatecznie znajdzie dana osoba. Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny dom spokojnej starości?

Na pobyt seniora w domu opieki decyduje się coraz większa liczba Polaków. Placówki tego typu przestają być powoli traktowane jako zło konieczne, a stają się realną alternatywą na spędzenie w spokojnych i komfortowych warunkach ostatnich lat swojego życia. Domy spokojnej starości okazują się wielką pomocą szczególnie, gdy senior rodu cierpi na nieuleczalną chorobę (np. chorobę Alzheimera), która wymusza na jego bliskich całodobową opiekę. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na tak duże poświęcenie. Domy spokojnej starości są wtedy nieocenione. Sporo jest jednak osób, które mają jeszcze dużo wątpliwości co do funkcjonowania takich miejsc. Warto wiedzieć, czym powinna charakteryzować się idealna placówka tego typu, by była ona miejscem godnym zaufania.

 

Profesjonalna opieka pielęgniarska

Podstawowym elementem, jaki powinniśmy sprawdzić podczas pierwszej wizyty w danym domu opieki, jest sprawdzenie, czy placówka oferuje profesjonalną opiekę pielęgniarską. Jest to szczególnie ważne, gdy senior nie jest samodzielny i wymaga każdego dnia pomocy przy wykonywaniu czynności higienicznych oraz zastosowania wobec niego podstawowych interwencji medycznych. Odpowiedni ośrodek dla osób starszych powinien oferować całodobową kuratelę ze strony wykwalifikowanych pielęgniarek, które doskonale wiedzą, jak zareagować np. w kryzysowych sytuacjach. Ważne jest także, by placówka gwarantowała swoim podopiecznych wykonywanie systematycznych badań lekarskich.

 

Brak barier architektonicznych

Osoby starsze, nawet jeśli nie są bardzo schorowane, mogą nie mieć siły przemieszczać się po obiekcie, który ma strome schody i wąskie korytarze. Dom opieki powinien być pozbawiony barier architektonicznych. Taka placówka musi charakteryzować się całkowitą przystępnością dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. W standardzie powinny znaleźć się windy lub przynajmniej podjazdy dla wózków inwalidzkich. Ważne jest także wyposażenie sal w domu opieki. To także powinno być przystosowane do osób starszych, mogących mieć problemy np. z poruszaniem się.

 

Atmosfera

Dom spokojnej starości lub profesjonalny ośrodek dla osób w podeszłym wieku cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, nie może przypominać szpitala. Choć wykonywane są w nim każdego dnia zabiegi, rehabilitacje i inne terapie, to w samym obiekcie powinna panować domowa atmosfera. To zdecydowanie lepiej wpływa na komfort podopiecznych. W przypadku choroby, odpowiednia atmosfera pozwala utrzymać lepsze samopoczucie i wspomaga prowadzone terapie.

 

Zajęcia

W domu spokojnej starości powinny odbywać się różnego rodzaju zajęcia i terapie. Im jest ich więcej, tym lepiej. Zajęcia i terapie pomagają zaaklimatyzować się w danym miejscu, często są ważną częścią prowadzonego leczenia. Poczynając od rehabilitacji, kończąc nawet na grach zespołowych lub zajęciach tanecznych – wszystkie te aktywności mogą sprawić, że senior nie tylko poczuje się lepiej fizycznie, ale też poprawi się jego nastrój. Ważne jednak, by plan takich zajęć był indywidualnie dostosowany pod daną osobę.

Kategorie: Uroda i zdrowie
Regiony: dolnośląskie
Dodał: Itentego