Kategoria

Wyszukiwarka

Region

DB Schenker finansuje program emerytalny dla pracowników

2019-10-22 10:39:40
DB Schenker wprowadził Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Oznacza to, że pracownicy operatora logistycznego zyskali nowy benefit: dobrowolne ubezpieczenie emerytalne w całości finansowane przez pracodawcę.

Od lipca tego roku uruchamiane są pierwsze w Polsce obowiązkowe Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Według ustawy 2% wysokości wynagrodzenia każdego pracownika powinno być przekazane na dodatkową składkę na PPK. Istnieje również alternatywny sposób wparcia emerytur pracowników.

Inną drogą, na którą zdecydowała się nasza firma, jest Pracowniczy Program Emerytalny – wyjaśnia Joanna Podgórska, Menedżer ds. Personalnych Wynagrodzeń i Benefitów w DB SchenkerTakie programy tworzone są przez pracodawców dla swoich pracowników, a celem jest zabezpieczenie emerytalne, czyli zgromadzenie dodatkowych funduszy na czas emerytury.

By uzyskać prawo do zwolnienia z obowiązkowego PPK, do PPE musi przystąpić 25% pracowników. Przedstawiciele osób zatrudnionych są włączeni w proces decyzyjny podczas zakładania programu emerytalnego, dzięki temu zyskują wpływ na przyszłość swoją i firmy.

DB Schenker na założone przez pracowników konta PPE wpłaci co miesiąc całą składkę podstawową, czyli 3,5% wynagrodzenia. Zatrudnieni mogą też wpłacać składki dodatkowe – mówi Joanna Podgórska i dodaje – DB Schenker pierwszą składkę podstawową przekazał już w czerwcu.

DB Schenker to wiodący dostawca usług w zakresie globalnej logistyki. Obsługuje przemysł i handel w globalnej wymianie towarów, wykorzystując transport lądowy, lotniczy i fracht oceaniczny, logistykę kontraktową i zarządzanie łańcuchami dostaw. Posiada na świecie 2 tys. lokalizacji i zatrudnia ponad 70 tys. pracowników. W Polsce dysponuje 17 terminalami cross-dockingowymi, 13 magazynami logistycznymi i agencjami celnymi, w których pracuje ponad 2,5 tys. osób.

Kategorie: Transport
Dodał: OneMulti