Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Dlaczego Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców?

2018-11-27 15:28:40
Od 2021 roku na terenie UE będzie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych patyczków higienicznych, sztućców, naczyń i słomek. Tak zadecydował Parlament Europejski, który głosował w tej sprawie 24 października, oddając 571 głosy za zmianą i tylko 53 przeciw oraz 34 głosy wstrzymujące.
Od 2021 roku na terenie UE będzie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych patyczków higienicznych, sztućców, naczyń i słomek. Tak zadecydował Parlament Europejski, który głosował w tej sprawie 24 października, oddając 571 głosy za zmianą i tylko 53 przeciw oraz 34 głosy wstrzymujące. W przypadku produktów plastikowych, dla których nie ma alternatywy, rezolucja Komisji Ochrony Środowiska przy Parlamencie Europejskim wydłuża czas na ograniczenie ich sprzedaży do 2025 roku. Dotyczy to pojemników na owoce, warzywa, kanapki oraz desery. 
Ograniczenia mają również objąć wyroby tytoniowe z plastikowymi filtrami. Do 2025 roku ich wykorzystanie ma być zmniejszone o 50%, a do 2030 – o 80%.
Konsekwencją tej decyzji jest także obowiązek przygotowania przez każde państwo członkowskie krajowego planu propagowania wśród obywateli używania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.
Jednorazowe rozwiązania przyjazne środowisku
Nowe przepisy w UE nie oznaczają, że nie będziemy mogli urządzić grilla z jednorazowymi sztućcami i pić napojów przez słomkę. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które z powodzeniem mogą zastąpić obecnie używane. Zamiast plastikowych rurek można zakupić produkty ze słomy, papieru, wielorazowe z metalu czy bambusa. W sklepach można znaleźć bambusowe i drewniane sztućce oraz papierowe talerzyki i kubeczki. Patyczki higieniczne od dłuższego czasu dostępne są w wariantach pozbawionych plastiku, w których zastosowano drewno lub papier.
Większość z wyżej zaprezentowanych towarów w tym momencie często ma wyższą cenę na rynku detalicznym niż tradycyjne, plastikowe produkty. Przy zamówieniach hurtowych różnica ta jest mniej odczuwalna. Nie oznacza to jednak, że zawsze będziemy płacić więcej. Zwiększenie konkurencyjności w tym segmencie, więcej podmiotów specjalizujących się w produkcji i sprzedaży sztućców i rurek z innych tworzyw niż plastik może wpłynąć na obniżenie ceny.
Produkt bez plastiku nie musi być ekologiczny
Eliminacja plastikowych produktów nie musi oznaczać automatycznie pozostawienia na rynku tylko w pełni ekologicznych towarów z certyfikatami. Do ich produkcji mogą być używane środki mające negatywny wpływ na środowisko, a powszechne wykorzystanie surowca, jakim jest drewno lub papier, wiąże się z wycinaniem drzew. Oczywiście do produkcji papierowych wyrobów używane mogą być niekiedy surowce z recyklingu, a drewno można zastąpić bambusem. Nie oznacza to jednak, że w 2021 wszystkie produkty zastępujące dotychczasowe wyroby plastikowe będą ekologiczne.
Chodzi o środowisko i oszczędności
Należy jednak podkreślić, że w zaproponowanym przez Unię Europejską ograniczeniu w sprzedaży plastikowych produktów chodzi przede wszystkim o zmniejszenie problemu narastającej góry śmieci. W takim przypadku nawet niecertyfikowane towary z tworzyw innych niż plastik pozwalają na zmniejszenie kosztów składowania i przetwarzania odpadów.
Miejsce do składowania odpadów jest ograniczone, a plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat. Jego recykling nie zawsze jest prosty, a koszt bywa wysoki. Stąd odpady lądujące w morzach, oceanach lub płonące biznesy śmieciowe. W rezultacie źle składowane odpady stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia zwierząt oraz ludzi.
Ograniczenie produkcji z tworzywa, które rozkłada się bardzo długo, a jego recykling pochłania spore środki, zmniejszy skalę problemu i nadużyć w kontekście plastikowych wyrobów (butelek, słomek itd.) lądujących w morzu. Niestety wiele problemów dotyczy także innych surowców, które lądują na stertach odpadów.
Plastikowe naczynia w domu 
Plastikowe naczynia są również bardzo popularne. Oczywiście pod tym względem wybór jest bardzo szeroki i każdy znajdzie tworzywo, które odpowiada mu najbardziej. Na rynku dostępne są wyroby ceramiczne, ze szkła, porcelany, drewna czy bambusowe. Plastikowe miski są stosunkowo popularnym naczyniem także dla zwierząt domowych. Nie oznacza to, że nie mamy wyboru. W tej chwili na rynku dostępne są miseczki wykonane z różnych tworzyw – podobnie jak naczynia dla ludzi.
Powstaje pytanie, co zrobić z już zakupionymi naczyniami. Jeżeli chodzi o stare naczynia czy plastikowe miseczki, to nie wyrzucajmy ich – mówi przedstawiciel portalu Psiemocje.pl. – Bardzo często tego typu produkty zbierane są przez schroniska i fundacje. Po co zwiększać górę śmieci, jeżeli jakaś miseczka może być jeszcze przydatna. Jeżeli natomiast naczynie jest uszkodzone, pamiętajmy o segregowaniu odpadów i wyrzućmy je do właściwego kontenera.
Kategorie: Edukacja, Żywność, Zakupy
Dodał: Psiemocje.pl