Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Dom inteligentny FIBARO - oszczędność i bezpieczeństwo

2018-05-09 15:23:01
W dobie życia na coraz wyższym standardzie, staramy się zadbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także o komfort życia. Dotyczy to w szczególności mieszkania w domu, w którym ze względu na powierzchnię i ilość kondygnacji, w pewnym momencie niezbędna jest przynajmniej częściowa automatyzacja w sterowaniu niektórymi urządzeniami.

W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z możliwości, jakie daje nam system inteligentnego domu. Jest to system zabezpieczeń, sensorów, czujników i urządzeń wykonawczych (tzw. aktorów), który przez 24 godziny na dobę mierzy konkretne parametry pomieszczeń.

Na pierwszy rzut oka montaż tego typu systemu wydaje się być zbędnym wydatkiem, czy wręcz ekstrawagancją, w szczególności jeśli mówimy np. o uzyskaniu nastrojowej atmosfery (przygaszone światło, nastrojowa muzyka) za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji. Jednak wykorzystanie takiego systemu skutecznie obniża ogólne koszty utrzymania budynku i uchroni nas przed niespodziewanymi wydatkami, np. remont pomieszczeń po ich zalaniu.

Jak działa inteligentny dom FIBARO?

W zależności od potrzeb można zainstalować wszystkie lub jedynie wybrane rodzaje czujników. Oferta firmy FIBARO obejmuje m.in.:

  • czujniki monitorujące zamknięcie lub otwarcie drzwi i okien,
  • czujniki zalania,
  • czujniki dymu,
  • czujniki temperatury,
  • czujniki monitorujące natężenie oświetlenia.

Urządzenia te są bezprzewodowe, tak więc nie trzeba kuć ścian ani rozprowadzać kabli po całym domu. Firma zadbała również o ich estetyczny wygląd. Wszystkie produkty FIBARO współpracują z Apple HomeKit, dzięki czemu możliwe jest sterowanie urządzeniami głosem lub za pomocą aplikacji na smartfona.

Jak to działa w praktyce?

Montując czujniki odpowiedzialne za monitoring otwarcia/zamknięcia drzwi i okien, system powiadomi nas o pozostawionym otwartym oknie, gdy będzie zanosiło się na deszcz. To dobry sposób na uniknięcie przypadkowego zalania pomieszczeń. Czujniki te spełniają również funkcję strażnika przed włamaniem. Jeżeli drzwi lub okno zostaną niespodziewanie otwarte, aplikacja prześle powiadomienie na telefon, smartwatcha oraz dodatkowo może uruchomić sekwencję alarmową, która skutecznie powinna przegonić potencjalnego włamywacza.

Door/Window Sensor ma wbudowany także czujnik pomiaru temperatury pomieszczenia. Jeżeli podczas wietrzenia domu czy mieszkania temperatura pomieszczeń spada, standardowo grzejniki zaczynają pracować. Dzięki urządzeniom FIBARO ogrzewanie, na czas wietrzenia czy wyjścia z domu, można całkowicie wyłączyć. Wszystko to za pomocą jednej aplikacji i do wykonania zdalnie. Podobnie można i ponownie włączyć ogrzewanie na kilka chwil przed powrotem, aby temperatura pomieszczeń wróciła do normy.

Dodatkowo niektórzy posiadają np. domki letniskowe lub całoroczne domy wypoczynkowe. Nie ma sensu utrzymywać w nich cały czas temperatury w okolicach 20 stopni. Koszty ogrzewania można zredukować ustawiając stałą temperaturę np. 10 stopni, a w dniu przyjazdu podnieść ją zdalnie do żądanego poziomu, aby domek zdążył się nagrzać.

Innym praktycznym produktem są czujniki chroniące przed zalaniem. Umieszcza się je na podłodze lub w szafce pod zlewem, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykrycie wilgoci i wody. System jest na tyle inteligentny, że oprócz wysłania standardowego powiadomienia z ostrzeżeniem, może automatycznie odciąć dopływ wody do domu. W tym celu konieczne jest zamontowanie dodatkowego urządzenia przy głównym zaworze wody.

Inteligentny dom to oszczędność i wygoda

Posiadanie inteligentnego domu to również sposób na obniżenie kosztów jego utrzymania. Jednym z nich było wspomniane wyżej automatyczne włączanie i wyłączanie ogrzewania, przez co zmniejszeniu ulega zużycie ciepła na ogrzanie powierzchni mieszkalnej. Innym rozwiązaniem jest montaż czujników mierzących natężenie światła. Dzięki temu system automatycznie będzie mógł dopasować włączanie, wyłączanie czy intensywność oświetlenia zarówno w samym domu, jak i w jego otoczeniu. Użycie sensorów światła w inteligentnym domu to także zwiększenie komfortu życia ich domowników. W nocy czujniki monitorują ruch w pomieszczeniach i w razie potrzeby mogą włączyć światło na korytarzu, w kuchni czy łazience. Nocna wędrówka po domu nie będzie już wyzwaniem.

„Dobrze zaprojektowany system inteligentnego domu sprawi, że mieszkańcy poczują, jak bezpieczniej, taniej i wygodniej żyć.” – wyjaśnia Arkadiusz Lewandowski z olsztyńskiej firmy E-SERWIS. „Dom jednego z klientów wyposażyliśmy w inteligentny system sterowania ogrzewaniem, rekuperacją, klimatyzacją, a także zaprojektowanym przez nas oświetleniem. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 30% rocznie na zużyciu energii, nie mówiąc już o wygodzie (…)”

Więcej: http://instalacje.pro/oferta/inteligentny-dom

Możliwości programowania wszelkiego rodzaju sensorów i czujników są praktycznie nieograniczone i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Dostęp do systemu sterowania inteligentnym domem z poziomu aplikacji telefonu pozwala na szybkie i łatwe zarządzanie wieloma parametrami jednocześnie, na odległość i bez konieczności wciskania niezliczonej ilości włączników czy przycisków. Inteligentny dom FIBARO to także bezpieczeństwo, podniesienie komfortu życia domowników oraz możliwość zmniejszenia wydatków na media, w tym prąd czy ogrzewanie.

Kategorie: Budownictwo, Ogród
Dodał: E-SERWIS