Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Dom w systemie STEICO z najlepszym wynikiem testu szczelności w Polsce!

2017-12-15 09:17:20
0,14 - to najlepszy uzyskany w Polsce wynik testu szczelności powietrznej budynku. Dom, w którym osiągnięto tak wysoki parametr, został wybudowany w energooszczędnej, proekologicznej technologii STEICO, wyróżniającej się łatwością i szybkością montażu.

Państwo Aleksandra i Przemysław Knychas realizując marzenie o budowie własnego domu dokonali rzeczy wręcz niemożliwej. Bez wcześniejszego przygotowania, wiedzy i jakiegokolwiek doświadczenia w budownictwie, własnymi rękami postawili dom, który w teście szczelności powietrznej (Blower Door) uzyskał najlepszy znany w Polsce wynik - 0,14. Do sukcesu młodych inwestorów z Biedruska (k. Poznania) przyczyniła się również firma STEICO. Dom, który uzyskał dotację NFOŚ na NF15, został wybudowany w systemie STEICO.

- Żadne z nas nie miało doświadczenia budowlanego. Wszystko robiliśmy pierwszy raz - przyznaje Aleksandra Knychas. - Przemo zawodowo zajmuje się motocyklami, a ja jestem nauczycielką. Sami też wybieraliśmy materiały. Do budowy domu użyliśmy ultra ekologicznych materiałów.

 

Wyzwanie: zbudować dom

Pierwszym problemem, który pojawił się na drodze do realizacji wymarzonego domu, było znalezienie projektu, który spełniłby oczekiwania inwestorów.

- Wszystko było duże i przekombinowane. Chcieliśmy prosty dom – mówi pani Aleksandra.

Podobnie było ze znalezieniem odpowiedniego, budzącego zaufanie wykonawcy, któremu można powierzyć realizację domu. Sytuacja zmieniła się, kiedy państwo Knychas spotkali Piotra Wojtaszka z firmy Green Collective. Nie tylko zaproponował im idealny projekt - wymarzonej stodoły, ale namówił do wybudowania go w technologii STEICO.

- Na jednym spotkaniu przekonał nas do budowy domu pasywnego i do budowania w technologii STEICO. Powiedział nam, że my sami zbudujemy ten dom, a on nam pomoże. Myśleliśmy, że oszalał - wspomina Aleksandra Knychas.

Przekonani przez właściciela Green Collective rozpoczęli budowę swojego pierwszego domu. Początki nie były łatwe, ale z czasem okazało się, że nawet takie osoby jak oni - bez wiedzy z zakresu budownictwa i wcześniejszych doświadczeń są w stanie samodzielnie wykonać dom w technologii STEICO z wykorzystaniem ekologicznych materiałów budowlanych.

- Na początku dzwoniliśmy do Piotra każdego dnia, on wpadał na budowę, żeby pokazać nam, np. jak się klei membrany – mówi Aleksandra Knychas. – Z tygodnia na tydzień telefonów było coraz mniej. Po jakimś czasie to Piotr dzwonił do Przema, żeby się o coś zapytać. Przemo doszedł do takiej perfekcji, że jego rozwiązania zastosowane przy konstrukcji więźby dachu zostały umieszczone w książce „Podręcznik budowania i projektowania w systemie STEICO”.

 

Przyjazna i zdrowa technologia

Przykład domu w Biedrusku pokazuje, że system STEICO jest doskonałym rozwiązaniem dla prywatnych inwestorów chcących wybudować zdrowy, energooszczędny dom z ekologicznych materiałów, w wysokim standardzie, którego realizacja, a także późniejsza eksploatacja będą znacznie tańsze od tradycyjnego budynku murowanego.

- Nowoczesny system budowlany STEICO oparty na ekologicznych materiałach drewnopochodnych, pozwala nie tylko spełnić marzenie o posiadaniu energooszczędnego domu, ale zrealizować je w czasie znacznie krótszym niż w przypadku metody tradycyjnej, nie wymagając przy tym specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa - mówi Michał Komorowski, kierownik sprzedaży firmy STEICO CEE. – Największym bonusem jest oczywiście świadomość mieszkania w budynku, którego klimat całkowicie sprzyja naszemu zdrowiu.

 

********

Materiały STEICO zastosowane przy budowie domu w Biedrusku:

- STEICO LVL R i belki dwuteowe STEICOjoist i STEICOwall - konstrukcja,

- STEICOuniversal - termoizolacyjna płyta pod fasadę wentylowaną oraz jako izolacja nakrokwiowa,

- STEICOzell - wypełnienie przegród,

- STEICOflex - wypełnienie ścianek działowych,

- STEICObase i STEICOfloor - system podłogowy,

- STEICO multi UDB - membrana wysokoparoprzepuszczalna.
Kategorie: Budownictwo
Dodał: Forestor