Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Edra w Galerii Heban

2018-04-04 14:18:33
Design według marki Edra Ekscentryczne, oryginalne, wyznaczające trendy – takie są meble włoskiej firmy Edra. Budzą też kontrowersje. Dla jednych to ikony stylu od momentu powstania, a dla innych dziwaczne obiekty ocierające się o kicz. Produkty marki Edra dostępne są w Galerii Heban w Warszawie.
Wbrew tradycji
Firmę Edra założył w 1987 roku Valerio Mazzei. Nie wywodzi się ona, jak wiele włoskich firm, z wieloletniej rodzinnej tradycji. Co prawda ojciec Valerio miał zakład produkujący meble drewniane, jednak syna nie pociągała tradycja. Przez lata pracował więc jako ekonomista w korporacji, a kiedy zdecydował się założyć firmę meblarską, postawił sobie jeden warunek – jego meble nie będą z drewna. Tak radykalne odcięcie się od tradycji przesądziło o tym, że styl Edry jest bardzo wyrazisty i rozpoznawalny. Sofa przypominająca kłębowisko węży, szafki jak snopki czy fotel wyglądający, jakby ktoś wysypał na siedzisko spaghetti, wywołują zaskoczenie i skrajne emocje. Jednak Mazzei nie miał zamiaru szokować, nie chciał jedynie narzucać sobie jakiegoś konkretnego stylu. Sygnowane znakiem Edry przedmioty są uniwersalne, ale jednocześnie charakterystyczne. Mimo nowoczesnego wyglądu mają współgrać zarówno z wnętrzami toskańskiego zamku, jak i nowoczesnego apartamentu w dużym mieście. To ogromne wyzwanie dla projektantów, dlatego Edra pracuje z najlepszymi. Wśród nich są takie gwiazdy designu, jak Zaha Hadid, Fernando i Humberto Campana, Francesco Binfare czy Masanori Umeda.
Nic na siłę
Valerio Mazzei to wizjoner, dlatego nowe propozycje Edry nie pojawiają się szybko. Każdy nowy mebel to efekt długiej i trudnej pracy nad projektem. Niejednokrotnie Valerio, przedstawiając swoja nową koncepcję, słyszał, że jest ona niemożliwa do zrealizowania. W końcu jednak, takie meble, jak np. sofa On the Rocks, wchodzą do produkcji i ustawiają innym poprzeczkę o oczko wyżej. Niecodzienny wygląd sofy to efekt aż siedmiu długich lat pracy, ale powstał mebel piękny i dający w zasadzie nieograniczone możliwości użytkowania. Podczas tak długiego procesu twórczego zdarzają się kryzysy, ale Valerio jest zdania, że nie można niczego robić na siłę. To dlatego w roku 2014 nie powstał ani jeden nowy mebel. Wszystko zgodnie z zasadą, że jeśli efekt nie jest w pełni zadowalający, to mebel nie wchodzi do produkcji. Valerio Mazzei jest ekonomistą, ale jednocześnie projektowanie to jego pasja. Z pewnością te dwie wyjątkowe cechy sprawiły, że Edra jest dziś prestiżową marką, znaną z niezwykle świeżego podejścia do sztuki użytkowej.
W poszukiwaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii poprawiających komfort, w 2004 roku firma wynalazła i opatentowała piankę Gellyfoam®. Jest to specjalny materiał, który powstał z mieszania różnych pianek. Pianka zapewnia niespotykaną miękkość i niezwykłą zdolność dostosowywania, co daje efekt doskonałego relaksu.
 
 
Kategorie: Budownictwo, Dom, Moda
Dodał: KLMEDIA