Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Europoseł Łukacijewska w Dębicy o sytuacji seniorów i powiatowego szpitala.

2019-05-15 12:16:22
Podkarpacka Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska w środę kolejny raz odwiedziła Dębicę. W ramach wizyty zorganizowała konferencję prasową przed Ratuszem nt. mniejszych płatności za roaming i połączenia międzynarodowe, polityki senioralnej oraz sytuacji dębickiego szpitala.

Podczas porannych spotkań z mieszkańcami na ulicach Dębicy często poruszanym tematem była kwestia problemów służby zdrowia i starzejącego się społeczeństwa. Widać,  że są to tematy bardzo ważne dla mieszkańców Dębicy – powiedziała Elżbieta Łukacijewska.

Europosłanka, która w ostatniej kadencji Parlamentu Europejskiego kilka razy odwiedzała nasze miasto, swoją środową wizytę rozpoczęła właśnie od rozmów z mieszkańcami miasta na ulicach Dębicy.  

Na spotkaniu poruszono trzy tematy:

  • ·        Ograniczenie cen za roaming i połączenia międzynarodowe;
  • ·        Lepszych rozwiązań w polityce senioralnej, tak istotnej dla wszystkich emerytów i rencistów w Dębicy;
  • ·        dębickiego szpitala, którego milionowe zadłużenie cały czas rośnie.

Jak wspominała Łukacijewska większość powiatowych szpitali wg danych w ostatnim czasie niestety zaciąga coraz większe długi. Posłanka skrytykowała zakwalifikowanie dębickiego szpitala do najniższego stopnia kontraktacji.

- Warto zauważyć, że w wyniku pisowskiej reformy, dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia opublikowało tzw. listę sieci szpitali i ich zakwalifikowanie w zakresie kontraktacji środków. Dębicki szpital został zakwalifikowany do najniższego z możliwych poziomów czyli stopnia 1, co jest krzywdzące. Dębica jest jednym z ważniejszych podkarpackich ośrodków miejskich, a sam powiat dębicki zajmuje 3 pozycję pod względem ludności na Podkarpaciu – dodała Łukacijewska

Posłanka ponadto zaprezentowała pakiet zdrowotny zaproponowany przez Koalicję Europejską, w którym m.in.: termin oczekiwania do specjalisty ma być skrócony do max 21 dni, a oczekiwanie na SORze ma trwać nie dłużej niż 60 minut.

Elżbieta Łukacijewska jest podkarpacką europosłanką i kandydatką Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Startuje z dziesiątego miejsca.

Dodał: Dominik Łazarz