Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Fotografia - matryca światłoczuła

2017-01-23 14:33:24
Pojawienie się cyfrowych technik rejestrowania obrazu wywarło duży wpływ na fotografię. Dzięki nowej technologii jeszcze bardziej niż po "rewolucji małoobrazkowej" - z początku zeszłego stulecia - upowszechniła się fotografia, a zaawansowane techniki kreacji obrazu trafiły do strzechy.

Wbrew obiegowej opinii zmiany w aparatach nie są jednak duże{choć bardzo ważne}, a sama istota wykonywania zdjęć pozostała niezmieniona - nadal należy po prostu wystawić na odpowiednią długą ekspozycję materiał(element) światłoczuły. Dwie najistotniejsze nowości ściśle związane z digitalizacją aparatów to zastąpienie filmu matrycą światłoczułą - zwaną też przetwornikiem obrazu praz pojawieniem się dodatkowego wyświetlacza, na którym możemy przeglądać zdjęcia tuż po ich wykonaniu.

Tę drugą dogodność szybko docenili początkujący fotografowie, którzy mogą teraz na bieżąco korygować popełnione błędy i dzięki temu szybciej przyswajają wiedzę. Natomiast zaopatrzenie aparatu cyfrowego w przetwornik obrazu obniżyło koszty wykonywania zdjęć i umożliwiło dostosowanie charakterystyki obrazu bez konieczności zmiany obrazu światłoczułego.

Przetworniki obrazu montowane są w współczesnych aparatach, pełniąc funkcję analogiczną do filmu światłoczułego, pozwalają na rejestrowanie obrazu rzutowanego przez obiektyw.

Matryca najogólniej mówiąc jest zbiorem fotoelementów(elementów światłoczułych), które dokonują pomiaru padającego na nie światła.

Pojedynczy element "cyfrowej kliszy" nie rejestruje więc informacji o kolorze, a jedynie zbierają dane o jasności obrazu padającego na p przetwornik - dlatego też "surowe" zdjęcie z matrycy jest monochromatyczne. Do uzyskania właściwego(kolorowego) obrazu potrzebne są więc jeszcze dodatkowe elementy. Matryca światłoczuła to nie tylko szachownica fotodiod odpowiedzialnych za rejestrowanie światła, ale także zbiór filtrów i soczewek, które to światło modyfikują. Na rynku istnieje kilka odmian przetworników - CMOS, CCD, czy FOVEON. Najpowszechniej stosuje się rozwiązanie, w którym przed każdym fotoelementem umieszczony jest filtr barwny. Całość tworzy tzw. mozaikę Bayera.

Dzięki tym filtrom każdy element rejestruje natężenie światła o określonej barwie, a tak otrzymany obraz zawiera już podstawowe informacje o kolorze, wykorzystywanej później w procesie interpolacji(realizowanym przez procesor obrazu w aparacie lub na komputerze). W aparatach cyfrowych przed matrycą poza filtrem barwnym występują jeszcze filtry:

  • podczerwieni
  • dolnoprzepustowy

Mora może powstać podczas fotografowania powtarzających się drobnych wzorów, np. struktury tkaniny. Aby tego uniknąć, w aparatach cyfrowych stosuje się filtr dolnoprzepustowy umieszczony przed matrycą. Usuwa on niepożądane prążki, ale też jest przyczyną spadku ostrości obrazu. Z tego powodu każde zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym powinno się wyostrzyć. Nie należy jednak mylić efektu mory powstającego w aparacie z analogicznym efektem występującym podczas wyświetlania zdjęć na monitorze komputerowym.

Kategorie: Usługi, Fotografia
Regiony: podkarpackie
Dodał: Jarosław Tajchman