Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Historia maszyn CNC na przestrzeni wieków

2019-07-19 13:03:16
Intensywny rozwókj przemysłu maszynowego od XVIII do XX wieku powołał do życia technologie i rozwiązanie, które dały początek współczesnym maszynom cnc. Warto dowiedzieć się, jaką drogę przeszły maszyny cnc na przestrzeni ostatnich trzech stuleci.


Choć narodziny maszyn CNC powszechnie datuje się na lata 40. i 50. XX, ich początki sięgają aż XVIII wieku. Oczywiście jeśli rozwój maszyn ujmiemy dość szeroko i za przodków maszyn CNC uznamy maszyny parowe sprawców rewolucji przemysłowej w Europie.

Pierwsze karty dziurkowane

 

Choć po wynalezieniu maszyn parowych efektywność produkcji wzrosła, wciąż daleko było im do maszyn sterowanych automatycznie, które znamy obecnie. Skok technologiczny zrodził jednakże w umysłach konstruktorów marzenia o maszynach wyposażonych w automatyczne sterowanie, które wymagałyby minimum ludzkiego wysiłku fizycznego.

 

Pierwszą przełomową datą w historii maszyn cnc był rok 1805, kiedy to francuski wynalazca, Joseph Marie Jacquard, skonstruował maszynę służącą do wiązania sieci. Jej działanie opierało się na kartach dziurkowanych, które były prototypem nośnika danych. Potencjał tej maszyny szybko zauważono także w innych gałęziach przemysłu, a prekursorem zastosowanie kart dziurkowanych jako nośników do zapisywania i gromadzenia danych był Siemion Korsakow, rosyjski konstruktor.

Pierwsze maszyny liczące, standaryzacja i IBM

 

Wiek XIX to okres rozwoju maszyn uważanych za pierwowzory komputerów. W 1837 roku powstała pierwsza maszyna analityczna, a w 1887 roku inżynier z USA, Herman Hollerith, opracował i opatentował nowy format kart dziurkowanych, które już 3 lata temu wykorzystano w powszechnym spisie ludności. Idąc za ciosem Hollerith założył w 1896 roku przedsiębiorstwo Tabulating Machine Company – TMC, które łącząc się w 1924 roku z kilkoma innymi firmami dało początek słynnemu IBM.

 

Czasy do II wojny światowej to dalsze prace nad kartami. W 1928 ich wymiary zostają ujednolicone (187,3 x 82,5 mm). Po zakończeniu wojny wznowiono intensywne prace nad ich zastosowaniem i już pod koniec lat 40. XX wieku powstaje pierwsza obrabiarka i tranzystor. Ten ostatni umożliwił zmniejszenie wymiarów przyrządów stosowanych w tworzeniu elektroniki, a kolejne obrabiarki trafiały do fabryk, w których tworzono dedykowane centra obróbki.

Bodziec do rozwoju technologii komputerowych

 

Kolejny przełom w historii maszyn cnc to rok 1958, kiedy zastosowano w nich mikrokomputery, dzięki czemu narodziła się generacja maszyn cnc. Urządzenia te dały bodziec do rozwoju wielu technologii. Na przykład w 1963 stworzono Sketchpad pierwsze interaktywne oprogramowanie graficzne uznawane za prototyp współczesnych interfejsów. Instalacja programu w obrabiarce sterowanej numerycznie pozwalała na wyświetlanie funkcji, a zastosowany w Sketchpadzie schemat działania do dziś wykorzystywany jest w grafice komputerowej.

 

Późniejsza historia rozwoju maszyn cnc jest ściśle związane z rozwojem technologii komputerowych, w tym sprzętu. Wynalezienie myszki usprawniło obsługę programów, pojawiły się taśmy magnetyczne, nowe nośniki danych, a samo oprogramowanie komputerowe było systematycznie rozwijane aż do form znanych współcześnie. To właśnie dzięki oprogramowaniu obsługa maszyn cnc jest dziś o wiele łatwiejsza i zapewnia odpowiednie ich ustawianie.

Wiecej o historii, budowie i sterowaniu maszyn na EBMiA Wiedza - https://www.ebmia.pl/wiedza/

 

Kategorie: Przemysł
Regiony: Polska
Dodał: EBMiA