Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak należy konserwować łożyska?

2019-08-27 16:03:45
Konserwacja zapewnia długą żywotność oraz efektywność pracy łożyska. Na skutek ciągłego użytkowania łożysk dochodzi do ich zużycia. W pewnym momencie można to usłyszeć i zobaczyć. Nie pracują cicho, lecz pojawiają się niepokojące szumy. Dodatkowo łożysko pracuje ze zwiększonym luzem, a to może znacznie podwyższać ich temperaturę.

Ważne jest odpowiednie dopasowanie łożysk oraz ich prawidłowy montaż. Właśnie w ten sposób przedłużysz żywotność łożysk. O czym należy pamiętać podczas przeprowadzania konserwacji łożysk?

 

Właściwa kontrola

 

Jeśli dokonujesz regularnej kontroli i przeglądu łożysk, wówczas możesz określić, kiedy potrzebują one wymiany. Podczas typowej pracy urządzeń do kontroli powinno dochodzić co najmniej raz na rok. Oczywiście w przypadku urządzeń, które wykonują bardziej wytężona pracę, wówczas dochodzi do szybszego zużywania się łożysk. Oceniając poziom zużycia można zacząć przede wszystkim od szumu. W tym celu zaleca się korzystanie z stetoskopu. W przypadku badania temperatury należy zbadać otwór olejowym, wykorzystując w tym celu specjalny czujnik. Kolejnym elementem jest zbadanie częstotliwości drgań. Analizator widma drgań to narzędzie dedykowane właśnie do ich pomiaru. Powinieneś mieć na uwadze indywidualne standardy, które są ustalane dla określonej maszyny. Istotne są warunki pracy łożyska oraz miejsce pomiaru.

 

Kiedy należy wymienić łożysko?

 

Typową oznaką zużycia się łożyska jest wyłuszczenie na bieżniach oraz częściach tocznych. Dzieje się tak za sprawą zmęczenia materiału. Dochodzi do tego w rezultacie wykonania określonej liczby obrotów przez łożysko przy uwzględnieniu odpowiedniego obciążenia. Jednak awaria łożyska może być również przyczyną nieprawidłowej eksploatacji. Powodem dla takiej sytuacji jest z reguły zły montaż, nieodpowiednia obsługa, niewłaściwe smarowanie, korozją oraz wiele innych.

 

Smarowanie oraz właściwe warunki pracy

 

Smarując łożysko masz pewność, że zmniejszasz w ten sposób tarcie oraz zużycie. Dzięki temu zachowasz odpowiednie warunki do pracy. Oczywiście nie jest to takie proste. Sposób smarowania jest zależny przede wszystkim od modelu. Inny czynnikiem jest rodzaj elementów tocznych oraz prędkość obrotowa. Ważne, aby wiedzieć jak uchronić łożyska przed korozją oraz zniszczeniem. Należy dbać również o temperaturę powietrza, która powinna być stała i nie przekraczać 25 stopni Celsjusza.

 

Kolejna ważna kwestia to wilgotność powietrza – nie powinna być wyższa niż 60% wilgotności względnej. Łożyska nie powinny mieć styczności z agresywnymi środkami chemicznymi. W przypadku zabrudzenia lub dłuższego przechowywania należy wyczyścić łożyska. Do czyszczenia n najlepiej używać benzyny lub nafty. Po wyczyszczeniu trzeba przystąpić do smarowania. Więcej o prawidłowej konserwacji łozyska przeczytasz pod adresem: http://lozysko-igielkowe.com.pl

Kategorie: Motoryzacja
Regiony: Polska
Dodał: Patryk Radziszewski