Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak nie dać się okraść w sieci?

2019-01-14 13:43:57
Zakupy przez Internet i korzystanie z bankowości elektronicznej będą bezpieczne, jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

Sektor finansowy stale obserwuje zagrożenia w sieci, jakie czyhają na klientów i musi unowocześniać swoje systemy bezpieczeństwa. Bardzo często okazuje się jednak, że to nie system bankowy, ale klienci są słabym ogniwem. A lekkomyślność w sieci może ich drogo kosztować. Co zrobić, by internetowe zakupy w sieci i korzystanie z bankowości internetowej były bezpieczne? Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.

Żadnych zakupów i przelewów z publicznej sieci

Jeśli logujesz się do bankowości elektronicznej lub korzystasz ze sklepu internetowego, gdzie podczas płatności podajesz dane z twojej karty płatniczej, nie rób tego w miejscach publicznych – na dworcach, w kawiarniach czy w bibliotece. Płatności przez Internet dokonuj tylko z sieci, co do której bezpieczeństwa jesteś przekonany. Przy płatności nie korzystaj także z publicznych komputerów, do których dostęp ma wiele osób. W przeciwnym razie, dane do logowania na twoje konto mogą wpaść w niepowołane ręce.

Szyfrowane strony, kłódka przy adresie

Wchodząc na stronę banku bądź sklepu, w którym zamierzasz zapłacić elektronicznie, zwróć uwagę, czy adres poprzedza sekwencja „https” oznaczająca, że strona jest szyfrowana. Następnie zwróć uwagę, czy obok adresu pojawia się symbol zamkniętej kłódki oznaczający certyfikat bezpieczeństwa. Po kliknięciu w kłódkę powinna pojawić się informacja dla kogo i do kiedy certyfikat został wydany. Swoje dane podawaj tylko na stronach z „https” i kłódką.

Nikomu nie podawaj danych do logowania, bank nigdy nie prosi o nie

Login i hasło do twojego konta, jak również dane karty płatniczej, powinny być znane tylko tobie. Nie zapisuj ich na karteczkach i w ogólnie dostępnych notatnikach. Wybieraj bardziej skomplikowane hasła i zmieniaj je co jakiś czas.Nie zapisuj hasła do konta w wyszukiwarce internetowej, jeśli zapyta cię, czy ma je zapisać. Nie pozostawiaj swoich danych w formularzu autouzupełnień. Jeśli dostaniesz e-mail z prośbą o podanie loginu i hasła do twojej bankowości elektronicznej od kogoś, kto podaje się za bank, nie rób tego. Poinformuj bank o tym, że otrzymałeś taką prośbę. Podobnie postąp, jeśli dostaniesz link do strony do złudzenia przypominającej tą bankową. Zrezygnuj, jeśli jest tam prośba o podanie danych. To prawdopodobnie próba phishingu, czyli przejęcia twoich danych przez cyberoszustów.

 

Jeśli dostaniesz e-mail z prośbą o podanie loginu i hasła do twojej bankowości elektronicznej od kogoś, kto podaje się za bank, nie rób tego. Poinformuj bank o tym, że otrzymałeś taką prośbę.
 

Czytaj cały artykuł na Gazeta Koncept 

Całe wydanie Magazynu na issuu 

Fanpage Konceptu


Artykuł pochodzi z Magazynu Akademickiego „Koncept” i został opublikowany w ramach projektu ekonomicznego „Przedsiębiorczy Żak”.

Dodał: Magazyn Akademicki Koncept