Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak nie dać się oszukać w sieci?

2019-01-14 13:36:21
Pamiętasz, kiedy ostatnio byłeś cały dzień bez Internetu? Internet stał się naszym naturalnym środowiskiem. Co zrobić, by surfować bezpiecznie i nie zostawić w wirtualnym świecie zbyt wielu informacji na własny temat?

 

Płacenie rachunków, cotygodniowe zakupy, rezerwacja biletu na pociąg czy hostelu na weekend. Zdjęcia trzymasz w chmurze, PIT wysyłasz elektronicznie. Trudno już nawet wyobrazić sobie świat bez Internetu. Za naszą aktywnością w sieci podążają także przestępcy. W realu, by się ich ustrzec, zamykasz mieszkanie na klucz, instalujesz alarm. A w sieci?

Silne hasło i nie wszędzie to samo

By odpowiedzieć na pytanie, czy jesteś bezpieczny surfując w sieci, zajrzyj na listę zainstalowanych programów na twoim komputerze czy aplikacji na swoim telefonie. Nielegalne programy z niewiadomego źródła zwiększają ryzyko, a brak aktualizacji to potencjalna furtka dla cyberprzestępców. Dodatkowo, programy z legalnego źródła wcale nie muszą być drogie dla studenta. Wiele firm proponuje atrakcyjne zniżki i specjalne edycje oprogramowania dla uczących się.

Sprawdź także, czy zarówno twój komputer, jak i telefon mają aktualną ochronę antywirusową. Taki program w znacznym stopniu pozwoli ci ochronić się przed przestępcami w sieci. Zastanów się też, czy nie zakleić kamery internetowej w swoim komputerze. To uniemożliwi hakerom podglądanie cię w domu, sprawdzanie wyposażenia twojego mieszkania czy tego, o jakiej porze nie ma cię w domu.

Płacąc za zakupy czy dokonując przelewu, nigdy nie korzystaj z publicznej sieci. Sprawdź też, czy połączenie jest szyfrowane (przy adresie strony powinna być adnotacja „https”) i czy ma certyfikat bezpieczeństwa (takie strony są oznaczone zamkniętą kłódką – po kliknięciu w nią sprawdzisz, komu i do kiedy został wystawiony certyfikat). Pamiętaj też, by nie używać tego samego hasła w wielu miejscach. Ustalaj tak zwane silne hasła – bardziej skomplikowane, zawierające cyfry, małe i duże litery. Staraj się też co jakiś czas je zmieniać.

 

Zastanów się też, czy nie zakleić kamery internetowej w swoim komputerze. To uniemożliwi hakerom podglądanie cię w domu
 

Czytaj cały artykuł na Gazeta Koncept 

Całe wydanie Magazynu na issuu 

Fanpage Konceptu


Artykuł pochodzi z Magazynu Akademickiego „Koncept” i został opublikowany w ramach projektu ekonomicznego „Przedsiębiorczy Żak”.


Dodał: Magazyn Akademicki Koncept