Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak niedobór i nadmiar mikro i makroelementów wpływa na rośliny?

2017-12-27 12:17:39
Plamy na liściach, drewniejące łodygi, czerwieniejące lub żółknące liście to często spotykane problemy w uprawie roślin. Najczęściej bywają one utożsamiane z chorobami roślin, bo istotnie takie objawy przy chorobach np. grzybiczych mogą się pojawić.

Okazuje się jednak, że tak objawiać również mogą się niedobory mikro i makroelementów. Zobaczmy jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić.

Niedobory makroelementów - objawy

Prawidłowy wzrost roślin oraz plony zależą w dużej mierze od trzech głównych makroelementów. Są nimi azot, fosfor i potas. Bez odpowiedniej dawki azotu rośliny rosną wolniej, mają słabsze łodygi, a ich liście jaśnieją i żółkną. Niedobór fosforu, który jest odpowiedzialny za rozwój systemu korzeniowego i owocowanie roślin, objawia się poprzez spowolnienie wzrostu, sztywnienie liści i purpurowienie ogonków i łodyg. Zbyt niski poziom potasu objawia się z kolei zahamowaniem wzrostu korzeni i łodyg, chlorozą liści, brązowieniem brzegów starszych liści, a nawet zwiędnięciem całej rośliny.

Wśród makroelementów ważnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin należy wymienić również wapń i magnez. Rośliny, którym brakuje wapnia mogą mieć zdeformowane młode liście, a wierzchołki wzrostu i pąki kwiatowe mogą zamierać. Na niektórych warzywach, m.in. na pomidorze i papryce może pojawiać się sucha zgnilizna, a na jabłkach możemy zauważyć gorzką plamistość podskórną. Z kolei niedobór magnezu może objawiać się chlorozą liści i ich więdnięciem.

Jeśli na naszych roślinach zauważymy któryś z wyżej wspomnianych objawów, to czas uzupełnić niedobór składnika, który to spowodował. Można do tego wykorzystać nawozy jednoskładnikowe, które umożliwią uzupełnienie niedoboru jednego pierwiastka lub wieloskładnikowe, pozwalające uzupełnić niedobór kilku z nich. Przy niedoborach wapnia i azotu warto wybrać saletrę wapniową do nawożenia dolistnego, a przy niedoborach azotu i magnezu warto wybrać azotan magnezu, charakteryzujący się wysoką rozpuszczalnością, który również służy do nawożenia dolistnego.

Niedobory mikroelementów – jak je rozpoznać?

Oprócz wspomnianych wyżej makroelementów, na prawidłowy rozwój roślin wpływa również obecność mikroelementów. Wśród najważniejszych znajdują się żelazo, bor, molibden, miedź i mangan. Ich niedobory również mogą dawać objawy, które łatwo pomylić z chorobami, dlatego warto wiedzieć, jakich symptomów możemy się spodziewać.

Niedobór żelaza można łatwo pomylić z niedoborem magnezu. W jednym i drugim przypadku dochodzi bowiem do chlorozy liści. W przypadku niedoboru magnezu dotyka ona jednak starych liści, a przy niedoborze żelaza – młodych. Podobnie może objawiać się niedobór molibdenu, bo tutaj również możemy spodziewać się chlorozy młodych liści, a także manganu, który nie tylko będzie powodował chlorozę, ale również marmurkowatość. Zbyt niski poziom boru możemy zdiagnozować, gdy brzegi młodych liści brązowieją i zasychają, a miedzi brakuje wtedy, gdy młode liście ulegają deformacji i usychają im końcówki.

Jeśli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój roślin, to oczywiście powinniśmy uzupełnić niedobory mikroskładników. W tym celu warto sięgnąć po gotowe mieszkanki wieloskładnikowe, które zawierają odpowiednio skomponowaną mieszankę mikroskładników. Możemy wybrać np. Basfoliar® 2.0 36 Extra przeznaczony do nawożenia dolistnego, który oprócz mikroskładników zawiera również azot i magnez, a więc jedne z ważniejszych makroelementów warunkujących prawidłowy rozwój roślin. Basfoliar® 2.0 36 Extra dostępny jest od producenta ADOB

 
Kategorie: Ogród
Dodał: Marcin