Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak odnowić stare drzwi ?

2019-10-24 10:43:32
Jak najlepiej odnowić stare drzwi? Najczęściej, gdy stare drzwi tracą swój atrakcyjny wygląd oraz zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, rozwiązaniem najlepszym jest po prostu ich wymiana. Jednak niektórzy się decydują na ich renowację.

 

Szczególnie dotyczy to drewnianych drzwi. W jaki zatem sposób odnowić stare drzwi oraz w jakich konkretnych sytuacjach jest to w ogóle możliwe?

Pierwsze kroki

 

W pierwszym kroku musimy wykonać dokładnych oględzin drzwi. Jeśli z drzwi schodzi farba czy też powstały w nich niewielkie szczeliny, to ich odnowienie naprawdę nie będzie zbyt trudne. Nim przystąpimy już do konkretnych prac, to konieczne są także oględziny futryny. Najczęściej poza drzwiami odnowić należy także właśnie futrynę. Obejrzymy także wszelkie elementy jak klamka czy też okucia. Krok drugi to przygotowanie do renowacji. Renowację najlepiej jest wykonać w piwnicy, na podwórku czy też w garażu. Przy renowacji musimy się liczyć z nieprzyjemnymi zapachami, hałasem oraz pyleniem. Następnie usuwamy starą malarską powłokę. Kiedyś drzwi były pokrywane olejną farbą. Jednak wraz z czasem ona pęka, łuszczy się oraz także odbarwia. Należy tę warstwę usuną. Możemy użyć szpachelki, papieru ściernego czy też specjalnych chemicznych preparatów.

Konkretne kroki

 

Następnie przechodzimy do szpachlowania oraz wyrównania. Nowa warstwa farby czy też impregnatu nałożyć należy dopiero na powierzchnię drzwi oczyszczoną. Po usunięciu powierzchni powinniśmy ją zeszlifować. Po ukończeniu pracy jest konieczne usunięcie staranne pyły. W pierwszej kolejności suchą szmatką, a później wilgotną. Na etapie tym upewnić się musimy czy w drzwiach nie ma jakiś większych ubytków. Gdy takie uszkodzenia zaobserwujemy, to poddać je musimy szpachlowaniu. Później można już nałożyć warstwę farby. Oczywiście może to być farba lub lakier. Lakier ma tą zaletę, że przez niego może być widoczne usłojenie naturalne drewna. Nie będzie to jednak wybór dobry, gdy chcemy uzupełnić wiele ubytków.ostrożnie je zmatowić za pomocą papieru ściernego.

Zadbajmy o wykończeniowe elementy

 

Należy także pamiętać, że takie elementy drzwi jak zamki, okucia czy też zawiasy, ulegają również zużyciu. Na pewno są to elementy, które jest odnowić nieco trudniej od samych drzwi. Jednak, aby nie ryzykować żadnych problemów z funkcjonowaniem drzwi. Po samym odmalowaniu te elementy należy już wymienić na nowe. Szczególnie jeśli nie były one prawidłowo konserwowane. Drzwi odmalowane wyglądać mogą dobrze, jeśli zastosujemy jednak stare zamki oraz także okucia. Na pewno nie będą bezproblemowo funkcjonowały. Nie będą także odpowiednio bezpieczne oraz szczelne. Gdy nie czujemy się mocno w pracach manualnych odwiedźmy salon jak na przykład drzwi Mysłowie i kupmy nowe drzwi.

Kategorie: Budownictwo, Dom
Regiony: śląskie, Polska
Dodał: Jarosław Tajchman