Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak odpowiednio smarować łożyska?

2019-08-26 14:31:44
Łożyska toczne to takie elementy urządzeń technicznych, które do prawidłowego działania potrzebują regularnego i starannego smarowania. Wynika to m.in. z ich konstrukcji, ale również z faktu, że pierścienie mają bezpośredni kontakt z elementami tocznymi.

Aby zapewnić im jak najlepszą trwałość, używa się specjalistycznych środków smarujących. Ich zadaniem jest wytworzenie warstwy ochronnej, zmniejszającej zużycie powierzchni oraz chroniącej przed korozją.

 

Niewłaściwe smarowanie – w czym tkwi problem?

 

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń łożysk tocznych jest nieprawidłowe smarowanie. Wynika to z faktu, że nie potrafimy dopasować odpowiedniego środka do naszego łożyska. Dodatkowo bardzo ważne okazuje się zachowanie wysokiego poziomu czystości podczas smarowania i konserwacji. Z tego powodu łożyska dużo szybciej się zużywają: powstają luzy, które następnie powodują drgania i wibracje. Smarowanie łożysk tocznych niewłaściwym środkiem doprowadza też w bardzo krótkim czasie do znacznego podwyższenia ich temperatury podczas pracy. To także sprawia, że łożyska zużywają się dużo szybciej. Na koniec najważniejsza informacja. Istnieją dwa różne rodzaje smarów: smar plastyczny oraz olej.

 

Kiedy zastosować smar plastyczny?

 

Smar plastyczny to specjalistyczny środek, którego konsystencja ma formę półpłynną, a czasem stałą. Stosuje się go do większości łożysk tocznych. Występuje w różnych odmianach, w zależności od zastosowanego środka zagęszczającego. Na rynku dostępne są m.in. smary sodowe oraz litowe. Wybierając konkretny rodzaj warto sugerować się klasą konsystencji, która wskazuje zależność między zmianą konsystencji a temperaturą roboczą. I tak za rzadki smar może wyciekać z łożyska, a zbyt gęsty z kolei może utrudniać mu ruch. Smar klasy 1 jest płynny, klasy 2 – półpłynny, a klasy 3 – twardy.

 

Jak dobrać smar do łożyska tocznego?

 

Dobór odpowiedniego środka smarującego do łożyska tocznego zależy przede wszystkim od wielkości, rodzaju, temperatury, obciążenia oraz prędkości obrotowej łożyska. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany smar plastyczny tworzy odpowiednią powłokę smarną, która zapewnia odpowiednią zdolność nośną. To bowiem najważniejsza funkcja, jaką powinien spełniać środek smarujący.

 

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria CNC oferujący łożyska walcowe https://www.akcesoria.cnc.info.pl/199-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/lozyska-walcowe

 

Kategorie: Motoryzacja, Przemysł
Regiony: Polska
Tagi: łożyska
Dodał: Akcesoria CNC