Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

2018-11-28 10:00:40
Nie wiecie czy biżuteria którą posiadacie jest ozdobiona prawdziwym diamentem czy też może posiada cyrkonie? Zapraszamy zatem do lektury naszego poradnika, który pomoże wam je rozróżnić.

Diamenty to bez dwóch zdań najpiękniejsze i najcenniejsze kamienie szlachetne. Swoją olbrzymią wartość na rynku biżuterii zyskał dzięki rzadkości występowania oraz właściwościom wizualnym, które sprawiają, że zwyczajnie przykuwa on nasz wzrok. Cyrkonia to natomiast mniej wartościowy kamień, który jednak również dla wielu osób jest pięknym biżuteryjnym uzupełnieniem pierścionka czy też bransoletki. Jest to też sztuczny twór, który powstaje w laboratoriach jako alternatywna dla tych, których zwyczajnie nie stać na zakup diamentu. W tym artykule skupimy się na tym, jak odróżnić diament od cyrkonii.

Sprawa wydawać się może bardzo prosta i na pewno firmy takie jak http://www.pollabo.pl/wycena-bizuterii-i-diamentow dla których skup diamentów to jedno z głównych zajęć poradzą sobie bez problemu. Co jednak ze zwykłymi klientami, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Czym mają się kierować w takiej sytuacji?

Istnieje kilka domowych sprawdzonych sposobów, aby je odróżnić. Otóż brylanty mają niepowtarzalny blask, natomiast cyrkonia dość szybko matowieje. Trzeba zatem dokładnie obejrzeć dany kamień od spodu i jeżeli zauważymy, że wygląda on na zabrudzony lub zadymiony to możemy przypuszczać, że jest to właśnie cyrkonia.

Inny sposób to wykorzystanie faktu, że diamenty praktycznie się nie nagrzewają. Można zatem przeprowadzić test polegający na wrzuceniu diamentu do gorącej wody. Po wyjęciu powinny być one nadal chłodne. W przeciwnym przypadku możemy znowu podejrzewać, że trzymamy w rękach cyrkonię.

Kolejny sposób na sprawdzenie, z jakim kamieniem mamy do czynienia to sprawdzenie jego twardości. Diament to bowiem jeden z najtwardszych materiałów na świecie. Będzie go zatem bardzo ciężko uszkodzić. W przypadku cyrkonii sytuacja będzie się już miała jednak zgoła inaczej.

Cyrkonię można poznać również po tym, iż jest znacznie bardziej połyskliwa, dużo silniej odbija światło. Będzie się więc świecić jaśniej niż diament.

To oczywiście tylko kilka propozycji sprawdzenia, z jakim kamieniem szlachetnym mamy do czynienia. W razie wątpliwości zawsze najlepiej udać się do jubilera lub laboratorium gemmologicznego.
Kategorie: Uroda i zdrowie
Dodał: Laboratorium Gemmologiczne Pollabo