Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak prawidłowo zamontować bonie elewacyjne?

2018-11-07 15:00:16
Marzą Państwo o zmianie wyglądu elewacji budynku? Znakomitym sposobem na osiągniecie tego celu jest zastosowanie boni elewacyjnych. W tym artykule podpowiadamy jak je zamontować.


Jednym z piękniejszym a przy tym niebyt wymagającym finansowo środków na piękny wygląd zewnętrzny budynku są bonie elewacyjne ( do kupienia na przykład tutaj - https://perfectstyr.pl/ ). Ich zastosowanie pozwala bowiem uzyskać bardzo ciekawe efekty architektoniczne. Nie wszyscy wiedzą jednak jak zabrać się do tematu montażu boni elewacyjnych. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy poniższy poradnik.


Zacznijmy od tego, że bonie w opakowaniu ułożone są tak, aby ich krawędzie były odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem podczas transportu. Dodatkowo w każdym opakowaniu powinna być zamieszczona krótka broszura od producenta dotycząca montażu.

Pierwszym etapem prac montażowych powinno być wykonanie stosownych pomiarów i przygotowania podłoża pod montaż. To ostatnie musi być równe i oczywiście odpowiednio oczyszczone. Wysokość ściany mierzymy, a następnie dzielimy przez długość naszej płyty boniowanej. Odległości pomiędzy boniami można ustawić na parę centymetrów lub też montować je na styk.

Naszą pierwszą płytę boniową ustawiamy na rogu ściany i poziomujemy zaznaczając odpowiednie miejsca ołówkiem.

Po tym etapie możemy przystąpić do nałożenia kleju. Najlepiej do tego celu użyć specjalnego kleju o niewielkiej rozprężystości i dobrej przyczepności. Kładąc klej nie przesadzajmy też z jego ilością. Po dociśnięciu nie może on bowiem rozlać się na boki. Ogólnie można przyjąć, iż klej powinien pokrywać co najmniej połowę powierzchni boni.

Po tym etapie można przystąpić do właściwego montażu, czyli przyklejenia płyt. Dzięki temu, że zazwyczaj płyty boniowane są zacinane pod kątem 45 stopni to mamy lepszą gwarancję ich równego ułożenia.

W przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami boniowymi możemy włożyć przekładki dystansowe.

Kolejnym krokiem powinno być uszczelnienie przestrzeni między płytami boniowymi. Najlepiej dokonać tego w temperaturze około 15 stopni Celsjusza lub wyższej. Uszczelnienie przestrzeni jest niezbędne, jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie elewacji oraz ograniczeniu wnikania kurzu w szczeliny.
Kategorie: Dom
Regiony: mazowieckie
Dodał: Piotr Styropian