Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak przygotować drzewka owocowe na zimę

2018-10-31 09:34:42
Zima to bardzo trudny okres dla roślin dlatego trzeba odpowiednio przygotować je do przejścia przez okres mrozów i niskich temperatur. W tym artykule podpowiadamy jak tego dokonać.

Mimo, że jesień w tym roku jest bardzo łaskawa pod względem temperatur nadejście mroźnej zimy wydaje się nieuniknione. Jeżeli posiadamy drzewka owocowe lub krzewy owocowe w ogrodzie to musimy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie do okresu zimowego.

Po pierwsze trzeba sobie zdawać sprawę, że w pierwszej kolejności musimy pomyśleć o zabezpieczeniu młodych drzewek i krzewów. Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury są ich podstawy pnia oraz miejsca okulizacji ( szczególnie w przypadku na przykład moreli lub czereśni ). Ponadto w przypadku drzew i krzewów owocowy zaleca się bielenie ich pnia wapnem. Na zimę zabezpieczamy bowiem pnie nie tylko przed morzem ale również przed różnymi gryzoniami lub leśnymi zwierzętami.

Aby o to zadbać zaleca się również usypanie kopczyka o wysokości około 30 cm wokół drzewka lub krzewu. Do tego celu znakomicie nada się kompost. Tak stworzony kopczyk pozwoli ochronić miejsca szczepienia drzewka owocowego oraz pomoże stworzyć dodatkową warstwę izolującą przed zimnem.

Następnie należy pomyśleć o ochronie drzewka lub krzewu owocowego ( dostępnych do kupienia tutaj - https://www.zgarden.pl/krzewy-owocowe.html ) przed obgryzieniem ich przez sarny lub zające. Do tego celu można wykorzystać plastikowe osłonki sadownicze lub też własnoręcznie wykonane rurki typu pcv. Warto w tym miejscu nadminieć, że dość istotny jest kolor owych osłonek. Najlepiej aby były zielone lub niebieskie. Zwłaszcza ten ostatni kolor jest szczególnie skuteczny w przypadku odstraszania zająców.

Na sam koniec nie zapomnijcie jeszcze o odpowiedniej ochronie termalnej drzewek i krzewów owocowych. Aby tego dokonać dobrze jest użyć słomianych mat lub też owinąć nasze rośliny agrowłókniną.

Tak zabezpieczone drzewka i krzewy owocowe na pewno przetrwają trudy zbliżającej się zimy i wydadzą w następnym sezonie piękne owoce.
Kategorie: Ogród
Regiony: mazowieckie
Dodał: zgarden