Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak skasować komunikat serwisowy w samochodzie?

2018-01-03 10:11:43
Nie zawsze chcemy jechać do autoryzowanego serwisu aby przeprowadzić czynności serwisowe. Wiele osób ma zacięcie majsterkowicza i chce spróbować swoich sił z tego rodzaju procedurą. Jak jednak mają one pozbyć się komunikatu serwisowego pojawiającego się na desce rozdzielczej pojazdu?

Zazwyczaj skasowanie pojawiającego się w samochodzie komunikatu na temat inspekcji serwisowej wymaga specjalistycznego sprzętu. Niezbędne okazują się zestawy diagnostyczne dopasowane do danego modelu pojazdu oraz komputer za pomocą którego skasujemy komunikat. W niektórych samochodach da się jednak opisaną procedurę wykonać samodzielnie. Podpowiemy wam zatem jak to zrobić.

Nawet w bardzo już starych samochodach można spotkać system który jest odpowiedzialny za przypominanie kierowcy o konieczności dokonania przeglądu czy też wymiany oleju silnikowego. Świecąca się na desce rozdzielczej inspekcja zazwyczaj będzie opisana jako ,,oil service” czy też ,,inspection”.

Kiedy tego rodzaju komunikaty pojawiają się w naszym aucie? Otóż częstotliwość ich wyświetlania jest zazwyczaj mocno skorelowana z zalecanymi przez producenta okresami wymiany oleju. Zazwyczaj będzie to przy konkretnym przebiegu pojazdu jak na przykład co 20 tysięcy kilometrów lub też po upływie określonego czasu jak na przykład dwunastu miesięcy.

Istnieją samochody które umożliwiają kierowcy samemu ustawienie okresu po którym mają przypomnieć o przebiegu. Jest to na przykład Jeep Grand Cherokee lub Nissan Micra.

W przypadku przeprowadzenia wszelkich koniecznych czynności serwisowych komunikat o inspekcji należy skasować. Niestety producenci pojazdów bardzo rzadko dzielą się wiedzą na temat tego jak tego dokonać aby zachęcić do skorzystania z autoryowanych serwisów. W znacznej większości przypadków jest to zasadne gdyż jak wspomnialismy wymaga to podpiecia samochodu pod specjalny zestaw diagnostyczny. Są jednak samochody w których można zrobić to samemu.

Skasowanie komunikatu serwisowego najczęściej wiąże się z wykonaniem kilku czynności w określonej kolejności i przez odpowiedni czas. Pomyłka w ich wykonaniu nie będzie miała negatywnego wpływu na samochód, lecz wymagać będzie jedynie powtórzenia całej operacji. Należy mieć jednak na uwadze, że ręczne kasowanie inspekcji na własną rękę wyłącza tryb okresów międzyprzeglądowych czyli tak zwane long life i zastępuje je trybem przeglądów stałych.
Kategorie: Motoryzacja
Regiony: mazowieckie
Dodał: interdiag