Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak wybrać domek drewniany na działkę?

2016-04-18 16:37:41
Wiele osób marzy o domku, do którego można wyjechać na weekend, aby odpocząć po ciężkim tygodniu pracy. Budowa domu zwykle wiąże się z ogromnymi kosztami. Na szczęście można kupić gotowy drewniany domek lub zlecić jego budowę firmie, która sama zajmie się wszystkim od podstaw. Czym jednak należy się kierować przy wyborze takiego domku?

Warto zastanowić się jak duży domek jest rzeczywiście potrzebny, można bowiem postawić domy o różnej wielkości. Domki drewniane, a przede wszystkim ich duży wybór pozwalają na zarówno na wykorzystywanie weekendowe jak i stałe zasiedlenie. Należy pamiętać, że cena domku uzależniona jest między innymi od jego metrażu. Dlatego też dobrze, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, zastanowić się czy w domku na pewno potrzebne są np. dwie sypialnie (niekiedy z góry wiadomo, że na działkę będą jeździć tylko dwie osoby jednocześnie), ponieważ to generuje dodatkowe koszty. Dodatkowo w przypadku domów o powierzchni większej niż 25 m2 konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, co może okazać się dość kłopotliwe i czasochłonne.

Konieczne jest zwrócenie uwagi na grubość balika. W dużej mierze właśnie od niej jest uzależnione to jak długo drewniany domek posłuży właścicielom. Rzecz jasna czym większa wartość, tym lepsza trwałość materiału. Wydaje się zatem, że w tym przypadku nie warto szukać oszczędności, ponieważ może się okazać się, że cienki balik spowoduje, że wymarzony domek bardzo szybko przestanie się nadawać do użytku. Grubość, która może zostać uznana za zadowalającą to około 30 mm (na rynku są dostępne domki budowane z balików o grubości od ok. 20 – 70 mm).

Istotną kwestią jest również to czy dom będzie używany tylko w okresie wiosenno – letnim czy przez cały rok. W drugim przypadku warto zawczasu pomyśleć o ociepleniu ścian i wykonaniu izolacji pozostałych części domu.

Zaufany wykonawca

Podstawową zasadą, którą warto się kierować jest zalezienie zaufanego wykonawcy. Warto poszukać informacji i opinii na temat wybranej firmy. Dobrze zadawać wszystkie nasuwające się pytania, aby ostateczny efekt nie okazał się rozczarowujący. Rzetelna firma na pewno udzieli wyczerpujących odpowiedzi na pytania nurtujące klienta, prawdopodobnie chętnie zaprezentuje zdjęcia dotychczas wykonanych drewnianych domków.

Dodał: Daniel Baltimowski