Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak zachęcić dziecko do jedzenia - krótki poradnik

2019-10-07 15:01:32
Wasze dziecko nie ma apetytu do jedzenia? Jest klasycznym przykładem dziecka niejadka? A może po prostu nie chce próbować dań z warzywami? Postaramy się przedstawić kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą zachęcić waszą pociechę do jedzenia.

Przyjmowanie pokarmu jest nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Bez jedzenia zwyczajnie nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. W przypadku dzieci pożywienie ma szczególne znaczenie ponieważ pozwala rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Niestety coraz częściej można spotkać się z przypadkiem dzieci, które nie wykazują chęci do jedzenia. Co w takim przypadku zrobić? Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bardzo często można spotkać się z sytuacją gdy dzieci nie będą chciały próbować nowych potraw i będą wykazywać lęk przed poznawaniem nieznanych sobie jeszcze smaków. Nie ma w tym teoretycznie nic dziwnego. W ten sposób zostaliśmy przygotowani do przetrwania przez ewolucję ( unikanie pożywienia, które może zaszkodzić ). Taka kwestia zaczyna być jednak problematyczna, gdy próbujecie przekonać dziecko do jedzenia warzyw czy też owoców. Najprostszą drogą będzie postawienie na stanowczość i systematyczność. Zostało bowiem naukowo udowodnione, że proponowanie danej potrawy regularnie oraz jedzenie jej dla przykładu przez samych rodziców pozwoli przekonać dziecko do zaakceptowania danego smaku.

Innym znakomitym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest zaproponowanie mu wspólnego gotowania. Mimo, że z punktu widzenia rodzica taka sytuacja jest nieco mniej komfortowa ( dużo więcej czasu spędzonego w kuchni plus trochę więcej sprzątania ), warto podzielić się kuchennymi obowiązkami z pociechą. Dzieci kochają bowiem naśladować dorosłych i gotowanie jest znakomitą okazją do tego. Wprowadzenie dziecka w świat gotowania pozwoli podbudować jego pewność siebie a samodzielne przygotowanie dań pokaże, że nie ma czego się obawiać i malec może chętniej skosztować tego co sam przyrządził.

Alternatywą może być zdecydowanie się na połączenie zabawy z jedzeniem. Jeżeli obawiasz się o bezpieczeństwo dziecka w kuchni to można zafundować mu własny kulinarny kącik. Specjalnie w tym celu stworzone zostały zabawkowe kuchnie dla dzieci. Pozwalają one zapoznać się z podstawami gotowania a przez to bardziej zachęcić dziecko do próbowania nowych potraw. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo zabawkowych kuchni. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kuchnia Smoby od francuskiego producenta. Modele kuchni Smoby to najwyższa jakość wykonania oraz bardzo szerokie możliwości zabawy. W kuchni tego rodzaju dziecko może bowiem korzystać z piekarnika, ekspresu do kawy czy też zmywarki. Nie tylko zatem nauczy się podstaw gotowania ale będzie miało również szansę zobaczyć jak wyglądają podstawowe obowiązki domowe.

Innym bardzo dobrym pomysłem, który pozwoli walczyć z niechęcią dziecka do jedzenia jest ograniczenie lub też całkowita eliminacja przekąsek między posiłkami. Dziecko, które zajada chipsy czy też słodkie cukierki w ciągu dnia na pewno będzie wykazywać dużo mniejszą chęć do jedzenia.

Aby przekonać dziecko do jedzenia warto też unikać komentowania podczas posiłków. Jako rodzic na pewno korci cię aby powiedzieć dziecku coś na temat tego czy zjadło dużo czy też mało. Lepiej jednak nie wysyłać tego rodzaju komunikatów maluchowi gdyż może je błędnie zinterpretować i uzyskacie efekt odwrotny od zamierzonego.

W zachęceniu dziecka do jedzenia służyć będzie również przygotowanie mniejszych porcji dań. Bardzo często bowiem wszystkie niejadki są przestraszone ilością jedzenia jaka jest na talerzu. Zmniejszenie porcji na pewno pozwoli prędzej zachęcić pociechę do skosztowania obiadu czy innego dania.

To oczywiście tylko kilka przykładowych metod jakimi można posłużyć się podczas próby przekonania dziecka do jedzenia. Mamy jednak nadzieję, że przytoczone przez nas techniki, które mają pomóc zachęcić dziecko do jedzenia okażą się przydatne i problem małych niejadków w domu zostanie raz na zawsze zażegnany.

Dodał: eBajlandia