Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak zachować się w czasie awarii samochodu na autostradzie? Poradnik

2018-01-31 10:06:00
Awaria pojazdu może przytrafić się każdemu i to w najmniej spodziewanym momencie. Najgorszym możliwym scenariuszem jest gdy nasz pojazd odmówi posłuszeństwa na autostradzie. W tym poradniku podpowiemy wam zatem jak zachować się w takiej sytuacji.

Mimo iż producenci chwalą swoje samochody jako praktycznie bezawaryjnie zawsze może przytrafić nam się na drodze przykra przygoda. Szczególnie niebezpiecznym miejscem w którym może nastąpić awaria samochodu jest autostrada. Jak zatem poradzić sobie w przypadku awari właśnie w takim miejscu?

W przypadku awarii na autostradzie jesteśmy zazwyczaj skazani na samych siebie. Do najbliższego warsztatu dzieli nas zapewne kilkadziesiąt kilometrów, ale trzeba go również znaleźć. W nowoczesnych autach naprawa za pomocą młotka i śrubokręta jest absolutnie niemożliwa. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Zestawy diagnostyczne do określenia źródła problemu i specjalistyczny sprzęt do wymiany podzespołów.

Z tego też względu już zawczasu trzeba wyposażyć się w niezbedne w przypadku awari akcesoria. Mowa tutaj o trójkącie i sprawnych światłach awaryjnych. Jeżeli zatem zauważymy, że nasz pojazd odmawia nam posłuszeństaw na autostradzie to powinniśmy jak najszybciej zjechać na pas awaryjny. Wysiadając z pojazdu załóżmy natychmiast kamizelkę odblaskową i ustawmy w odległości około 100 metrów za pojazdem trójkąt ostrzegawczy.

Należy mieć cały czas na uwadze iż przebywanie na pasie ostrzegawczym wiąze się z bardzo dużym ryzykiem. Natężenie ruchu na autostradzie może być bardzo duże wiec nie trudno o wypadek. Należy zatem jak najszybciej to możliwe wezwać pomoc drogową. Jeżeli nie wiecie pod jakie numery dzwonić to już wam podpowiadamy. Otóż w przypadku odcinków autostrad które są zarządzane przez GDDKiA będzie to numer 19111. W przypadku autostrady A4 z Krakowa do Katowic numer alarmowy z którego powinniście skorzystać to 32 76 27 333.

Gdy już zawiadomicie odpowiednie służby należy cierpliwie czekać w bezpiecznym miejscu na ich przyjazd. Najlepiej zrobić to za barierami ochronnymi. Po przybyciu lawety dobrze będzie udać się do najbliższego serwisu. Koszt lawety do naszego zaprzyjaźnionego serwius może być bowiem zbyt wysoki.

Kategorie: Motoryzacja
Regiony: mazowieckie
Dodał: interdiag