Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak zbudowany jest motocykl żużlowy?

2018-10-03 11:18:04
Interesują was sporty żużlowe? Na pewno zatem chcielibyście się dowiedzieć jak zbudowany jest motocykl żużlowy. Jego szczegółową budowę omówimy w poniższym artykule.
Żużel to jeden z mniej popularnych w naszym kraju sportów, który może się jednak pochwalić długoletnią tradycją. Aby jednak móc startować w zawodach żużlowych niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. W tym artykule postaramy się zatem omówić jak zbudowany jest motocykl żużlowy i co odróżnia go od tradycyjnych jednośladów.
Zacznijmy od tego, że podstawą każdego motocykla jest jego silnik. W przypadku motocyklu żużlowych liczą się praktycznie jedynie dwaj producenci silników. Firma GM oraz Jawa. Dodatkowo warto zaznaczyć, że silnik w motocyklu żużlowym posiada wyłącznie jeden cylinder, gaźnik oraz nie więcej niż cztery zawory. Taka konstrukcja i niska waga maszyny sprawia, że motocykl z takim silnikiem jest w stanie osiągnąć prędkość 100 kilometrów na godzinę w niecałe trzy sekundy.
Bardzo często silniki, aby zwiększyć ich moc są dodatkowo poddawane tuningowi. Tuning w przypadku motocykli żużlowych opiera się w głównej mierze na zastąpieniu niektórych elementów takimi jak korbowody czy cylindry nowymi, które pozwolą zwiększyć moc.
Bardzo istotnym elementem motocyklu żużlowego jest też jego sprzęgło. Zastosowane w motocyklach wielotarczowe sprzęgło musi być w stanie przenieść moc bliska 80 koni mechanicznych. Dlatego zaraz po wyścigu zawodnicy żużlowi zmuszeni są do schłodzenia sprzęgła za pomocą specjalnej dmuchawy.
Warto również zaznaczyć, że budowa samego motocyklu żużlowego jest z góry ustalona przez przepisy. Każdy motocykl żużlowy powinien posiadać układ wydechowy bez zmian i modyfikacji. Ponadto układ wydechowy nie może wychodzić poza obrys samej opony. Nie dopuszczalne jest też aby kończył się przed osią tylnego koła. Ponadto osłonięte powinno być samo koło zębate silnika motocyklu jak i sprzęgło oraz łączący je łańcuch.
Jeżeli tematyka żużlowa was interesuje to więcej informacji na ten temat jak i samych motocyklu znajdziecie tutaj - http://www.speedwaynews.pl/
Kategorie: Motoryzacja
Regiony: mazowieckie
Dodał: Janina Zyndram