Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jak zostać aktorem?

2016-04-15 14:48:47
Bycie aktorem to marzenie większości małych dzieci. Niektórzy z tego wyrastają, inni marzą o tym przez całe życie. Jak można spełnić to marzenie?

 

Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich, najbardziej chyba oczywistym jest wybór odpowiedniej szkoły. Zwykle są to szkoły wyższe, do których przystępuje się po zdaniu matury. Studia na kierunku aktorskim uczą podstaw zawodu aktora. Student poznaje podstawy pracy aktorskiej, a miejsca takie, jak teatr, teatr tańca czy film teoretycznie stają przed nim otworem. Teoretycznie, ponieważ chętnych jest całe mnóstwo, konkurencja jest ogromna.

Nawet ukończenie najbardziej prestiżowej szkoły z najlepszym wynikiem nie może dać gwarancji na uzyskanie angażu. Kandydaci do przyjęcia na studia aktorskie muszą zdać egzamin, który sprawdza ich zawodowe predyspozycje. Egzamin jest kilkustopniowy, dokonuje selekcji spośród mnóstwa chętnych do podjęcia nauki. Każdy z nich prezentuje różnego rodzaju utwory wokalne, monologi, wystąpienia. Przyjęci zostają tylko najlepsi. Przebieg studiów jest podobny do każdego innego kierunku. Studenci uczą się wielu rzeczy, przydatnych w pracy aktora, na koniec studiów piszą pracę i bronią się z niej. Dodatkowo, w ramach pracy dyplomowej, podobnie zresztą jak na każdej uczelni artystycznej, przygotowują swój spektakl dyplomowy, który jest podsumowaniem całej ich nauki. Ten sposób na uzyskanie pracy jako aktor jest najbardziej powszechny.

Oprócz studiów, istnieją też 2-letnie aktorskie szkoły policealne. Często traktowane są jako solidne przygotowanie do podjęcia studiów na uczelni wyższej.

Mniej powszechny jest udział w różnego rodzaju castingach. Czasami zdarza się, że osoby bez wykształcenia wypadają na nich lepiej, niż te z przygotowaniem. Bywa też, że tak zaczyna się ich światowa kariera. Aby wziąć udział w castingu, nie potrzebne jest żadne wcześniejsze przygotowanie. Wystarczy tylko przyjść i zagrać. Może to być szansa na spełnienie marzenia o aktorstwie.

Oczywiste jest, że aktorem nie może zostać każdy. Kandydat na aktora musi posiadać odpowiednie predyspozycje aktorskie, musi umieć grać, prawidłowo operować głosem, mieć poprawną dykcję. Musi być otwarty i elastyczny, będzie musiał przecież przyjmować bardzo zróżnicowane role. Aktorstwo to zawód dla wybranych, podobnie jak każdy zawód artystyczny.

Dodał: Daniel Baltimowski