Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jaką wyciskarkę do soku wybrać?

2017-04-20 12:23:42
Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje wyciskarek do soków. Każda ma swoje wady oraz zalety. Ich wybór zależny być powinien nie tylko od ceny, ale i tego, z jakich produktów będzie przygotowywać soki, na czym najbardziej nam zależy. Powszechnie dostępne i wciąż najchętniej wybierane, pozostają sokowirówki.

Między innymi ze względu na przystępne ceny. Płaskie ostrze umieszczone wewnątrz rozdrabnia owoce oraz warzywa, a powstająca siła odśrodkowa oddziela sok od pulpy. Sokowirówki są bardzo łatwe w użyciu, pracują szybko i pozwalają uzyskać sok wraz z kawałkami owoców lub warzyw. Sprawdzają się zatem dla osób, które stawiają nie tylko na niższą cenę, ale i niekoniecznie aksamitnie gładki sok. Główne wady to z kolei spory hałas, który powodują ostrza podczas pracy. Poza tym produkty spożywcze w zetknięciu z metalowymi ostrzami tracą mnóstwo wartości odżywczych. Witamin i enzymów. Jakość soku jest niższa i otrzymujemy również mniejszą jego ilość, ponieważ pulpa jest mokra. Do tego mamy nieco więcej pracy, jeśli chodzi o utrzymanie sokowirówki w czystości. Lepszym, ale i droższym rozwiązaniem jest wyciskarka wolnoobrotowa.

Tu jednak trzeba zważyć na o wiele wyższą jakość soku i potraktować taki zakup, jak inwestycję na lata. Urządzenia te zgniatają owoce i warzywa na zimno. Otrzymany sok to niemalże najwyższa możliwa jakość i zachowanie wszystkich wartości odżywczych, zarówno witamin, jak i enzymów. Tutaj można pokusić się o przygotowanie również soku z warzyw liściastych, trawy, kiełków oraz roślin, z czym nie radzi sobie sokowirówka. Sok przygotowany w wyciskarce wolnoobrotowej można przechowywać do 72h, bez ryzyka utraty enzymów.

Tworzy się niewielka ilość piany, urządzenie działa bardzo cicho, a niektóre tego typu produkty wyposażone są w dodatkowe funkcje, dzięki którym można między innymi otrzymać mleko z orzechów i migdałów. Do głównych wad zaliczmy przede wszystkim odpowiednio wyższą cenę i dłuższy czas przyrządzania soku. Także niższą jego klarowność. Finalnie decydując się na zakup wyciskarki, nie możemy patrzeć jedynie na cenę, bo ta najwyższa może się szybko zwrócić, a ta niska zaoferuje nieodpowiednią jakość i sok, który pod względem wartości odżywczych nie będzie różnił się znacząco od tego, który kupimy w sklepie. Istotna jest sprawność i szybkość działania, czy produkt rozdrabnia owoce i warzywa na ciepło, czy też może na zimno. Do tego łatwość mycia, poziom hałasu, no i gabaryty. W małych kuchniach wielka sokowirówka o mnóstwie funkcji, może w ogóle się nie sprawdzić.

Kategorie: AGD, Żywność, Usługi
Dodał: Jarosław Tajchman