Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Jakie gatunki krzewów i drzew ciąć jesienią?

2018-10-03 14:15:57
Macie własny ogród i zastanawiacie się które z roślin należy przyciąć w okresie jesiennym? Zatem poniższy poradnik jest właśnie dla was.
Wszystkie rośliny w ogrodzie wymagają specjalnej pielęgnacji. Szczególnie dotyczy to drzew i krzewów ozdobnych. Za pielęgnację uznaje się również przycinanie roślin. Ma to bowiem wpływ na ich późniejsze owocowanie. Najczęściej rośliny w ogrodzie przycina się w okresie z zimowym lub też wiosną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przyciąć je również jesienią. Poniżej opiszemy jakie rośliny najlepiej będzie przyciąć w tym okresie.
Na samym początku należy jasno zaznaczyć, że proces przycięcia nie może być wykonywany w sposób nazbyt radykalny. Przycięcie i usunięcie zbyt dużej ilości pędów może bowiem w znaczący sposób osłabić daną roślinę. Sprawi to, że będzie ona dużo mniej odporna na mróz czy też różnego rodzaju choroby. Z tego też względu zabieg przycinania lepiej przeprowadzać w sposób mniej radykalny w odstępach kilku lat. Najwięcej zyskają na takiej procedurze krzewy ozdobne można je zakupić na przykład tutaj - https://www.zgarden.pl/krzewy-ozdobne.html )
Trzeba też wiedzieć, że w okresie jesiennym przycinamy rośliny w mniejszym stopniu niż w przypadku zimy lub wczesnej wiosny.
Jedną z roślin, którą można przycinać w okresie jesiennym jest malina. Zabieg ten można na niej wykonywać już od listopada. Polega on na usunięciu przy samej ziemi wszystkich pędów, które wydały owoce w bieżącym roku. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy malin powinniśmy pozostawić od dziesięciu do piętnastu pędów.
Kolejną rośliną, którą można przyciąć jesienią jest aktinidia. W przypadku tej rośliny najważniejsze jest bardzo mocne przycięcie już w pierwszym roku jej uprawy, co wpłynie na pobudzenie wzrostu pędów.
Leszczyna to kolejna z roślin, którą można przycinać jesienią. Z racji, że leszczynę uprawia się najczęściej w formie krzewiastej to usuwamy jej słabe pędy lub te, które są zbyt pionowe i za bardzo zagęszczone.
Do przycięcia jesienią nada się również orzech włoski. Optymalną porą jest końcówka września. To wtedy należy usunąć pędy wraz z owocami. Najczęściej usuwa się te, które rosną pod zbyt ostrym kątem lub są zbyt gęsto ułożone.
Kategorie: Ogród
Regiony: małopolskie
Dodał: zgarden