Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Janusz Wawrowski i skrzypce Stradivariusa na gali wręczenia Fryderyków!

2019-03-08 15:50:56
Wybitny skrzypek wystąpi 12 marca, podczas Gali Muzyki Poważnej, która zakończy trzydniową uroczystość wręczenia jednych z najważniejszych nagród muzycznych – Fryderyków odbywającą się w tym roku po raz pierwszy Katowicach. Polski wirtuoz będzie miał możliwość zaprezentowania publiczności słynnych skrzypiec Stradivariusa.

Wybitny skrzypek wystąpi 12 marca, podczas Gali Muzyki Poważnej, która zakończy trzydniową uroczystość wręczenia jednych z najważniejszych nagród muzycznych – Fryderyków odbywającą się w tym roku po raz pierwszy Katowicach. Polski wirtuoz będzie miał możliwość zaprezentowania  publiczności słynnych skrzypiec Stradivariusa.

Tegoroczna gala zyska w tym roku wyjątkową oprawę, ze względu na obchodzone 25-lecie wręczenia najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Z tej wyjątkowej okazji, Fryderyki 2019, zmienią formułę na trzydniowe wydarzenie, które zakończy Gala Muzyki Poważnej. Koncert odbędzie się w niezwykłym miejscu – katowicka sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jest bowiem jednym z najlepiej wyposażonych obiektów w Polsce. Na deskach NOSPR, będą mieli możliwość zaprezentować się soliści polskiego młodego pokolenia, m.in. Janusz Wawrowski, który po raz kolejny zagra na słynnych skrzypcach Stradivariusa.

– Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce, to ambasador naszej muzyki na świecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzą zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia! – mówi Janusz Wawrowski, który podczas Gali Muzyki Poważnej, zagra II Koncert Skrzypcowy d-moll, Henryka Wieniawskiego.

Cenny instrument, pierwszy w powojennej historii, trafił do Polski dzięki wrocławskiemu biznesmenowi i mecenasowi sztuki, Romanowi Ziemianowi, założycielowi platformy FutureNet. Kupując instrument, którego wartość szacuje się na około 20 mln. zł. fundator chciał uczcić 100-lecie niepodległości Polski. 

Wrocławski biznesmen od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną i edukacyjną na całym świecie. – Ogromnie cieszę się widząc występy naszego wirtuoza. Mamy w Polsce wielu muzyków na światowym poziomie, rolą biznesu jest stwarzanie im możliwości rozwoju, dlatego z wielką przyjemnością  prowadzimy działania społecznie odpowiedzialne – powiedział Roman Ziemian, założyciel FutureNet.

Janusz Wawrowski oprócz solowego koncertu na Stradivariusie, będzie  czekał na rozstrzygnięcie konkursu, ponieważ wspólnie z Jose Gallardo jest nominowanyw kategorii Muzyka Poważna: Album Roku Recital Solowy za wydany w 2018 roku album „Hidden Violin”

Kategorie: Muzyka, Usługi
Regiony: śląskie
Dodał: Red.