Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Język obcy – dodaj do CV!

2018-05-30 09:53:25
Dziś bez znajomości języka obcego ciężko o satysfakcjonującą pracę w dynamicznym, rozwijającym się mieście, np. takim, jak Poznań. Choć to formułka powtarzana już od wielu lat, obecnie, w 2018 roku ilość zagranicznych inwestorów w Polsce jest już na tyle duża, że mawia się, iż bez tej cennej umiejętności możemy nie zdobyć wymarzonego stanowiska.

Czy faktycznie znajomość języka obcego jest koniecznością? Jeśli tak, to jakiego? 

 No właśnie, jakiego? Na świecie istnieje niemal 7 tysięcy języków. Przecież język angielski zna już praktycznie każdy, wydaje się, że to umiejętność tak podstawowa, jak obsługa komputera. Rosyjski kojarzy nam się raczej z przeżytkiem czasów, a z kolei chiński, chociaż biegle posługuje się nim największa liczba ludności, nie będzie uniwersalny na poznańskim rynku pracy.

Najczęściej używany język w Europie

Liczby jednoznacznie mówią, że do łask wraca język niemiecki – warto się z nim zaprzyjaźnić z kilku powodów. Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Unii Europejskiej i czwartym najlepiej rozwiniętym gospodarczo krajem na świecie, a język niemiecki najczęściej używanym językiem w Europie. Nietrudno więc domyślić się, że jeśli marzymy o pracy w prosperującej branży, wówczas zamiast (lub obok) języka angielskiego, przyda nam się niemiecki. Co więcej, aż 15 mln osób uczy się języka niemieckiego jako obcego, a zdecydowana większość z nich, to Polacy! Ci, którzy uczą się go w szkołach językowych często deklarują, że powodem jest właśnie praca lub chęć zatrudnienia się w firmie z niemieckim kapitałem w Polsce. I jest to zasadne, ponieważ firmy z niemieckojęzycznym kapitałem chętniej przyjmują pracowników, którzy znają choćby podstawy języka, co ułatwi codzienną komunikację z klientem.  

Pracodawca nauczy języka obcego

Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują – większość pracodawców, oferuje pomoc w nauce języka i to w ramach godzin pracy – znajomość języka obcego znacząco poszerza perspektywy rozwoju i ułatwia komunikację z klientem – komentuje Michał Mikucki, Dyrektor Capgemini Software Solutions Center w Poznaniudlatego nasi nowozatrudnieni pracownicy przechodzą w firmie kurs języka niemieckiego, który podniesie ich umiejętności i przyda się w późniejszej pracy. A jaki poziom niemieckiego należy mieć, aby dostać się do pracy? Wystarczy podstawowy. Co jednak zdarza się, gdy pracownik mimo skończonego w firmie kursu nadal nie będzie w stanie posługiwać się językiem w satysfakcjonujący dla pracodawcy sposób? Czy w takim wypadku firma rozwiązuje z nim umowę? – Kurs ma poziom optymalny dla danego pracownika, tak, aby po jego zakończeniu każdy mógł podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu kursów i zaangażowaniu pracowników w Capgemnini nie mamy do czynienia z sytuacjami, w których ktoś nie zrobiłby odpowiedniego postępu, dlatego nie mam takich obaw – dodaje Mikucki.Znajomość języka niemieckiego w takich firmach musi osiągnąć więc poziom komunikatywny, ale wcale nie biegły – dlatego właśnie nie bójmy się odpowiadać na ogłoszenie rekrutacyjne nawet, jeśli nasz język obcy jest dopiero na poziomie podstawowym. Firma, której zależy na specjalistach, kwestię szkoleń językowych weźmie na siebie. A nauka będzie jeszcze prostsza dla tych, którzy znają choćby podstawy języka angielskiego – oba te języki należą do grupy germańskiej, co sprawia, że mają przybliżoną gramatykę i leksykę.

Dwujęzyczny Poznań

W ostatnich 20 latach do naszego kraju napłynęło ponad 25 tys. zagranicznych inwestorów, którzy utworzyli łącznie 1,5 mln miejsc pracy. To zwiastun dynamizacji miast i rynków pracy, ale także kolejnych oczekiwań narzucanych kandydatom do firm. Jak Polacy odnajdują się w tych oczekiwaniach? Z raportu przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad pt. "Czy Polacy znają języki obce?" wynika, że 49,6% Polaków deklaruje znajomość minimum jednego języka obcego na poziomie co najmniej podstawowym. Jeśli chodzi jednak o naszą lokalną wiedzę językową - spośród wszystkich badanych regionów kraju największy odsetek właśnie poznaniaków (34%) zna dobrze lub bardzo dobrze jeden język obcy. W Poznaniu jest też statystycznie najmniej (tylko 23% ) osób, które nie mówią w żadnym obcym języku, choćby na podstawowym poziomie. 

Kontakt dla mediów:

Karolina Obszyńska,

k.obszynska@preria.eu

781 996 176

 

 

Dodał: Polifarb