Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Kawowi eksperci Starbucks z unikalnymi pomysłami na letnie orzeźwienie

2018-08-02 10:50:51
Lato w pełni, a Ty potrzebujesz orzeźwiającego pobudzenia? Zwykła kawa jest za gorąca, może dodać do niej lodu? Coffee Masterzy Starbucks nie ustają w poszukiwaniach nowych metod przygotowywania kawy i wciąż zaskakują tym w jak różnorodny sposób może być podana. Tego lata w ofercie znalazły się dwie nowe odmiany kawy przygotowywanej na zimno.

Nie wyobrażasz sobie nawet jednego dnia bez kawy? Tylko jak przekonać się do picia czegoś gorącego w środku lata? Na szczęście istnieją też pyszne, chłodne alternatywy. Dzięki pasji i wiedzy Coffee Masterów ze Starbucks, jest w czym wybierać. Przygotowywane przez 20 godzin Cold Brew mające specjalne, prozdrowotne właściwości, fantazja na jego temat, czyli Cold Brew Latte, albo przygotowywane na bazie zimno spienionego mleka, mocno kremowe Cappuccino Freddo. Każdą z nich możesz też spersonalizować. Wygląda na to, że każdy znajdzie coś dla siebie.   

Kawa przygotowywana przez 20 godzin?

Dwa lata temu, Starbucks jako jedna z pierwszych sieci kawiarni w Polsce wprowadziła do oferty Cold Brew. Bardzo ciekawy jest sposób przygotowywania tej kawy. „Parzona na zimno” aż przez 20 godzin ma zupełnie inny smak niż ten otrzymywany w procesie tradycyjnego, gorącego parzenia. Gorycz jest dużo mniejsza niż w standardowo parzonej kawie, dzięki temu Cold Brew jest naturalnie słodsza. Co więcej, jest zdrowsza dla żołądka ze względu na jej niską kwasowość i zawartość wielu antyoksydantów. Jeśli znasz już Cold Brew i masz ochotę na coś nowego, możesz spróbować też Cold Brew Latte. To nieco inny wariant tego napoju, dedykowany dla osób, które preferują kawę z mlekiem.

Mleko spienione na zimno? Zimniej chyba już się nie da.

Od tego lata w kawiarniach Starbucks dostępne jest Cappuccino Freddo. Absolutną nowością jest to, że mleko wykorzystywane w procesie przygotowywania tej kawy spieniane jest na zimno za pomocą specjalnej aparatury. – To zupełnie inna technika przygotowania kawy na zimno. Shot espresso wylany na lód, zalany beztłuszczowym mlekiem i innowacyjną zimną pianką. Dzięki specjalnemu urządzeniu do spieniania na zimno piana jest wyjątkowo gładka, a smak kawy jest delikatny i kremowy. – mówi Jagoda Filipiak, Coffee Master Starbucks. 

Moc możliwości na letnie orzeźwienie

Sposobów na letnie orzeźwienie jest naprawdę dużo. Delikatne dla żołądka Cold Brew, jego wariant
z dodatkiem mleka czy też Cappuccino Freddo z mlekiem spienionym na zimno. Pasja do kawy ekspertów Starbucks realizuje się w znajdowaniu nowych możliwości i przygotowywania kaw w innowacyjny sposób. Przejdź się do kawiarni Starbucks i wybierz coś dla siebie!
Dodał: Great Minds