Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Korzyści z udostępnienia samochodu służbowego pracownikom

2019-03-15 12:29:13
Wielu pracowników marzy o tym, żeby mieć samochód służbowy. Widzą w nim nie tylko dodatkowy benefit i dodatek do pensji, ale także źródło motywacji. Czy jest to rozwiązanie korzystne?

W wielu zawodach, takich jak na przykład przedstawiciele handlowi, posiadanie samochodu służbowego jest wręcz niezbędne. W innych jest to symbol prestiżu danego stanowiska – auta służbowe dostają dyrektorzy czy prezesi.

O czym warto pamiętać, decydując się na taki benefit dla swoich podwładnych?

Przede wszystkim zasady 

Utrzymanie floty pojazdów służbowych dla pracowników może stanowić znaczną część budżetu, dlatego warto ustalić właściwe reguły korzystania z tego przywileju. Należy ustalić sposoby rozliczania kosztów, zasady dbania o samochód i jego eksploatacji.

Po stronie pracodawcy najczęściej jest zapewnienie stałego serwisu pojazdu oraz paliwa. Najczęściej odbywa się to za pomocą kart do konkretnej sieci stacji paliw, dzięki czemu transakcje odbywają się bezgotówkowo i są wygodnie rozliczane, najczęściej w systemie miesięcznym.

Wśród obowiązków pracowników jest utrzymanie auta w czystości, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to w końcu wizytówka firmy. Niektórzy pracodawcy, oprócz kart paliwowych, dają w pakiecie karty do myjni samochodowych. Pracownik korzystający z auta służbowego powinien też w swoim zakresie dbać o jego stan techniczny – sprawdzać, czy wszystko działa jak powinno, kontrolować poziom płynów eksploatacyjnych, stan filtrów i informować pracodawcę jeśli tylko pojawią się jakieś niepokojące objawy.

Oczywiście konieczne jest także dbanie o właściwą kulturę jazdy (raz jeszcze – auto jest wizytówką firmy i tworzy jej wizerunek!). Zalecany jest także eco-driving, pozwalający na uzyskiwanie mniejszych kosztów paliwa. Czasem za bardzo ekonomiczną jazdę pracodawca przewiduje też nagrody.

Służbowy, ale wykorzystywany prywatnie

Samochód służbowy może zostać udostępniony pracownikowi również w celach prywatnych, co kwalifikowane jest jako świadczenie nieodpłatne.

Wysokość przychodu z tytułu udostępnienia pracownikom służbowych aut na cele prywatne określona została w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 200 ze zm.). Wynosi on miesięcznie 250 zł dla samochodów o pojemności silnika do 1.600 cm3, natomiast dla aut o pojemności większej – 400 zł.

Gdy samochód użytkowany jest tylko przez część miesiąca, wtedy wartość świadczenia jest ustalana za każdy dzień – w wysokości 1/30 wskazanych kwot.

Kwota ryczałtu obejmuje wszelkie wydatki związane z użytkowaniem służbowego samochodu przez pracownika dla celów prywatnych, czyli także koszty paliwa.

Wartość tego nieodpłatnego świadczenia z tytułu korzystania z auta służbowego w celach prywatnych jako przychód ze stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

Samochód służbowy to nie tylko korzyści materialne

Bardzo często odpowiednie auto może być kartą przetargową w walce o lepszego pracownika. Ci najlepsi mają czasem wiele propozycji z wielu różnych firm i czasem takie właśnie pozapłacowe benefity potrafią zbudować dużą przewagę na rynku pracy.

Samochód służbowy odpowiedniej marki może świadczyć o prestiżu przedsiębiorstwa i wysokiej jakości oferowanych przez nią usług. Staje się przez to niejako wizytówką danego usługodawcy. A jeśli firma uznawana jest ze wartą zaufania, może to przełożyć się na liczbę zleceń.

I na koniec jeszcze jedna kwestia – pojazd służbowy może być potraktowany jako mobilny nośnik reklamy. Wystarczy umieścić na nim reklamę z danymi kontaktowymi firmy, by stała się ona bardziej rozpoznawalna. Dobrze jednak pamiętać, że w takiej sytuacji często mniej znaczy więcej. Lepiej, aby ta reklama była subtelna, ale jednocześnie rzucała się w oczy.

Oczywiście może się to okazać bronią obosieczną: jeśli nasz pracownik będzie popełniał wykroczenia na drogach, może się to odbić na opinii firmy.

Wydaje się jednak, że zalety posiadania samochodu służbowego przewyższają wady tego rozwiązania. Oczywiście jeśli wszystkie reguły korzystania z niego zostaną z góry ustalone i będą przestrzegane.

Kategorie: Motoryzacja, Praca
Dodał: Automator