Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Kryptowaluta nie jest pieniądzem elektronicznym

2018-07-11 16:41:25
Czym tak naprawdę są kryptowaluty? Od strony technicznej, to cyfrowa reprezentacja umownej wartości, w postaci rozproszonego systemu księgowego. Jego zadaniem jest przechowywanie informacji o stanie posiadania symbolicznych jednostek przez konkretnego użytkownika w jego „portfelu”

„Portfele”, czyli węzły systemu, to nic innego, jak dane zapisane np. na komputerze w formie zainstalowanej aplikacji, do której dostęp ma jedynie jego posiadacz za pomocą prywatnego klucza. Kod zawarty w algorytmie określonej kryptowaluty ma zapobiegać jego kopiowaniu lub kilkukrotnemu wydawaniu. Cały mechanizm opiera się na zasadach współczesnej kryptografii, czyli nauki o utajnianiu informacji za pomocą szyfrowania.

Obrót kryptowalutami nie jest regulowany przez żadną instytucję, a o jej ilości na rynku decydują twórcy na etapie budowy systemu.

Przedrostek „krypto” odnosi się przede wszystkim do algorytmu kryptograficznego - technologii Blockchain, na której oparta jest dana kryptowaluta. Świadczy on zarówno o utajnionym charakterze funkcjonowania, jak i braku instytucjonalnych gwarancji wartości „walut” wirtualnych, ponieważ nie są one emitowane przez żaden bank centralny. Najczęściej nie wiadomo, kto stoi za ich powstaniem. Obrót kryptowalutami nie jest regulowany przez żadną instytucję, a o jej ilości na rynku decydują twórcy na etapie budowy systemu. Do transakcji opiewającej na daną ilość jednostek dochodzi poprzez bezpośrednie porozumienie stron, na żadnym z etapów wymiany nie ma pośrednika.

 

Czytaj cały artykuł na Gazeta Koncept 

Całe wydanie Magazynu na issuu 

Fanpage Konceptu


Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. 

Dodał: Magazyn Akademicki Koncept