Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Kuehne + Nagel nadaj notuje wzrost

2019-04-26 11:50:54
W pierwszym kwartale 2019 roku, Kuehne + Nagel ponownie zwiększyło obroty netto, zysk brutto i EBIT. Zysk operacyjny EBIT znacząco wzrósł we frachcie morskim, a zanotowane wyniki operacyjne transportu drogowego były wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Związany z sytuacją rynkową spadek wolumenu transportu lotniczego został w znacznym stopniu ustabilizowany przez aktywne zarządzanie kosztami. Logistyka kontraktowa jest  w trakcie restrukturyzacji, nadal zajmujemy się przeglądaniem portfolio projektów, przez co osiągi tego sektora zmniejszyły się. Ogólnie grupa osiągnęła dobry wynik.

Wdrożenie standardu  IFRS 16

W związku z wdrożeniem standardu IFRS 16, EBITDA Grupy Kuehne + Nagel w pierwszym kwartale 2019 roku wzrosło o 118 milionów CHF, a EBIT o 3 miliony. Nie miało to istotnego wpływu na osiągnięty zysk przed opodatkowaniem.

Spedycja morska

Kuehne + Nagel nadal umacnia swoją pozycję globalnego lidera we frachcie morskim z 6,2% wzrostem wolumenu. Grupa zarządzała transportem 1.146 mln (standardowych kontenerów) TEU. To prawie o 70 000 sztuk więcej, niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. W pierwszym kwartale nieznacznie spadł import z rynków północnoamerykańskich i europejskich do Azji (-2 do 3%). Wyniki te odzwierciedlają aktualne ograniczenia importowe dotyczące produktów rolnych i materiałów z recyklingu. Mimo tego, grupie udało się osiągnąć dwucyfrowy wzrost wolumenu azjatyckiego eksportu do Ameryki Północnej i Europy. EBIT osiągnął 112 mln CHF. Wskaźnik EBIT do zysku brutto (współczynnik konwersji) wzrósł do 29,3% (w poprzednim roku: 27,2%).

Spedycja lotnicza

Po znacznym wzroście tonażu w poprzednich latach, w pierwszym kwartale 2019 roku wolumen przewozów lotniczych spadł nieznacznie o 3,1% do 409 000 ton. Sektor transportu lotniczego rozwijał się zgodnie z całościowym rynkiem lotniczym, który zanotował spadek o 2 do 3%.Od początku 2019 roku, Grupa zintegrowała działalność biznesową z Quick International Courier, wiodącym na rynku dostawcom krytycznych czasowo rozwiązań transportowych i logistycznych dla przemysłu medycznego i farmaceutycznego oraz lotnictwa. Przyczyniło się to do znacznego wzrostu marży brutto. EBIT osiągnął wynik 80 mln CHF i prawie dorównuje bardzo wysokiemu poziomowi sprzed roku.

Spedycja drogowa

Transport drogowy dalej umacnia się, notując w pierwszym kwartale 2019 roku wzrost obrotów netto o 6%, a zysku brutto o 8%. Kuehne + Nagel nadal osiąga znacznie większy wzrost niż cały rynek spedycji lądowej. Wpływ na ten wynik miał w szczególności transport intermodalny w Ameryce Północnej oraz sieci transportowe w Europie. Kuehne + Nagel dalej rozwija swoje możliwości w spedycji drogowej, m.in. dzięki rozwiązaniom cyfrowym i rozszerzeniem europejskiej floty do obsługi towarów farmaceutycznych.

Logistyka kontraktowa

W pierwszym kwartale 2019 r. Kuehne + Nagel kontynuowało restrukturyzację logistyki kontraktowej, przeglądając aktualne portfolia oraz wdrożyło aktywne zarządzanie kosztami. Obroty netto wzrosły o 6,3% a zysk brutto zanotował wzrost o 4,9%. W pierwszym kwartale 2019 roku, wdrożono nowy, globalny system zarządzania magazynami, który został zainicjowany w ubiegłym roku. EBIT spadł o 26 mln CHF w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Dr Detlef Trefzger, CEO Kuehne + Nagel International AG: „Kuehne + Nagel dobrze rozpoczęło rok 2019. Po raz kolejny zwiększyliśmy obroty netto, zysk brutto i EBIT. Aktualnie, globalny wzrost gospodarczy wyraźnie spowalnia, mimo tego jesteśmy dobrze przygotowani na zmieniający się rynek. Zgodnie z naszą strategią biznesową, skupiamy się na wprowadzaniu nowych rozwiązań cyfrowych i wysoce wyspecjalizowanych rozwiązań branżowych. W 2019 roku planujemy pozostać na obranym kursie i dalej rozwijać się jako Grupa, zwiększając swoje wyniki.”

 

Dodał: KUEHNE + NAGEL Sp. z o.o.