Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Kwitnące szlaki urlopowe

2017-04-05 11:56:20
Kojarzony głównie z zimowymi sportami Południowy Tyrol to także największy w Europie rejon sadowniczy. Wiosną, na powierzchni ponad 18 tysięcy hektarów, króluje kolor biały. To kwiaty jabłoni, których sady dominują na tym terenie.

Sceneria budzącej się do życia przyrody, wycieczki piesze, rowerowe oraz konne, możliwość spróbowania świeżych owoców i warzyw oraz wielu niecodziennych potraw – to tylko kilka powodów, dla których warto pomyśleć o spędzeniu wiosennego urlopu właśnie w Południowym Tyrolu.

- Wiosna na farmie agroturystycznej Roter Hahn to przede wszystkim możliwość wykorzystania walorów bujnej przyrody. Nigdzie indziej nie znajdziemy ośnieżonych szczytów gór i zachwycającej ferii barw w dolinach, które powoli pokrywają się dywanami z kwiatów – mówi Sandra Knoflach ze Związku Gospodarzy Południowego Tyrolu Roter Hahn. – Warto też skorzystać z okazji i podejrzeć gospodarzy podczas pierwszych prac ogrodowych. A po pełnym wrażeń dniu zasiąść z nimi do stołu by spróbować lokalnych specjałów i dojrzałego już wina z ostatnich zbiorów – dodaje.

Przyjemna aura sprzyja przede wszystkim aktywnemu wypoczynkowi. Oprócz pieszych wycieczek jednym z wielu tutejszych szlaków spacerowych, np. wzdłuż starych XIII-wiecznych kanałów Waalwege, które stanowią źródło wody dla bardziej suchych rejonów Południowego Tyrolu, możemy wybrać się na rowerowe wyprawy lub przejażdżki konne. Dzięki temu możemy dotrzeć w wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich na pewno jest Ogród Botaniczny na zamku Trauttmansdorff, gdzie można podziwiać tysiące różnych rzadkich odmian roślin.

Dla tych, którzy preferują wyższe góry, nadal (nawet do maja w zależności od warunków pogodowych i pokrywy śnieżnej) istnieje możliwość cieszenia się z pierwotnej formy jazdy na nartach: Ski-Touringu. Farmy agroturystyczne, położone w wyższych partiach gór, są idealną bazą dla tego sportu, gdyż można go uprawiać często tuż za ogrodzeniem gospodarstwa. Inną, typowo wysokogórską atrakcją jest możliwość wspinaczek górskich. Najlepsze warunki do uprawiania tego sportu panują w Dolomitach.

Na farmach agroturystycznych zawsze coś się dzieje. Mnogość zwierząt, codzienne czynności gospodarcze to świetna okazja do zabawy, ale i nauki. Pomóc w tym mogą także specjalnie opracowane quizy i zabawy dla dzieci. Wystarczy o nie zapytać swojego Gospodarza.

Tradycyjnie, urlop to okazja do nowych odkryć kulinarnych. Południowotyrolska kuchnia nie zawiedzie nas pod tym względem. Wiosną możemy spróbować wielu lokalnych specjałów, w tym także potraw postnych, w trakcie przypadającego na ten okres Wielkiego Postu. To także czas, gdy w kuchni pojawiają się dziko rosnące zioła jak mniszek lekarski czy czosnek niedźwiedzi. Atrakcją będą także świeże szpargi. Wystarczy, że zapytamy o nie naszych gospodarzy lub skorzystamy z gościnności wielu lokalnych gospód. Niektóre z nich również jest oznaczonych znakiem Czerwonego Koguta, co świadczy o tym, że są prowadzone przez lokalnych gospodarzy, a podawane tam dania i wina wytwarzane są z własnych zbiorów.

Południowy Tyrol przyciąga co roku wielu miłośników aktywnego wypoczynku. Ten leżący na granicy trzech państw: Austrii, Szwajcarii i Włoch region Europy oferuje m.in. krajobrazy, których nie można zobaczyć gdzie indziej. Gdy dodamy do tego alpejskie warunki narciarskie, perfekcyjnie przygotowane szlaki turystyczne i włoską gościnność, którą można spotkać na każdym kroku nie dziwmy się, że z roku na rok coraz więcej Polaków wybiera ten region na swoje wakacje.

Informacje dodatkowe:

Roter Hahn (pol. Czerwony Kogut, ang. Red Rooster) – to organizacja zrzeszająca ponad 1700 farm agroturystycznych położonych w Południowym Tyrolu. Zrzeszenie w Roter Hahn oznacza, że gospodarstwo agroturystyczne spełnia rygorystyczne standardy. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić jedynie farmy oferujące turystom pobyty. Od 2003 r. organizacja zrzesza także farmy specjalizujące się w usługach gastronomicznych, produkcji ekologicznej żywności wysokiej jakości oraz rękodzielnictwa. Głównym celem organizacji jest promocja rolnictwa Południowego Tyrolu poprzez połączenie z turystyką a przez to zapewnienie miejscowym gospodarzom dodatkowych dochodów.

www.roterhahn.pl

Południowy Tyrol – To historyczna część Tyrolu położona we Włoszech, na południe od głównej grani Alp. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem: od imponujących lodowców na zachodzie, przez niezwykłe szczyty Dolomitów na wschodzie, aż do śródziemnomorskich winnic na południu. Łagodny klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku stwarzają warunki sprzyjające produkcji południowo tyrolskich specjałów, takich jak jabłka, wino i speck (lokalny typ dojrzewającej szynki).