Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Mają to w genach i chcą pomagać! Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

2017-10-12 10:58:41
13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu szczególnie doceniamy osoby, które zadeklarowały chęć pomocy chorym na nowotwory krwi. Pomocy, która daje szansę na uratowanie komuś życia. Z okazji tego święta, Fundacja DKMS organizuje szereg wydarzeń związanych z ideą dawstwa szpiku.

Mają to w genach i chcą pomagać! Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Radość, duma i oczekiwanie, ale też niepokój, czy stan zdrowia pozwoli pomóc – te i wiele innych emocji odczuwają osoby, które zdecydowały się zarejestrować jako Dawcy szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. 13 października obchodzimy ich święto – Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu szczególnie doceniamy osoby, które zadeklarowały chęć pomocy chorym na nowotwory krwi. Pomocy, która daje szansę na uratowanie komuś życia. Z okazji tego święta, Fundacja DKMS organizuje szereg wydarzeń związanych z ideą dawstwa szpiku.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. I chociaż codziennie ok. 19 osób z baz DKMS na całym świecie ma okazję zostać Dawcą szpiku, to nadal aż 20 procent chorych nie znajduje swojego Dawcy. Dlaczego? Nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy. W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, okazji do rejestracji na pewno nie zabraknie.

Konferencja dla Dawców faktycznych

11 października w warszawskim Klubie Niebo spotkają się Dawcy, którzy już mieli szansę oddać szpik lub komórki macierzyste swoim „bliźniakom genetycznym”. Oprócz podziękowań, prezentacji historii Pacjentów, którzy dziś żyją dzięki swoim Dawcom, zostanie także oficjalnie inaugurowany Klub Dawcy. – Działania Fundacji DKMS skupione są wokół Dawców – to naprawdę niesamowici ludzi, niezwykle empatyczni i zaangażowani. Nie tylko oddali swój szpik lub są gotowi to zrobić, lecz także chcą przyłączać się do kolejnych działań promujących ideę dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. To właśnie oni zainspirowali nas do stworzenia Klubu Dawcy – mówi Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS. – Zgłasza się do nas mnóstwo osób, które pragną pomagać dalej. A my chcemy im to umożliwić. W ramach Klubu, Dawcy faktyczni będą mogli spotykać się, wymieniać doświadczeniami, a także brać udział w różnorodnych akcjach organizowanych przez Fundację DKMS.

Akcje rejestracyjne w całej Polsce

W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku w całej Polsce organizowane są Dni Dawcy Szpiku. W dniach 8-29 października zostaną zrealizowane aż 24 takie akcje, m.in. we Wrocławiu, Dąbrowie Górniczej, Chodzieży, Lesznie, Górze Kalwarii, Kościelisku czy Szczytnie oraz wielu innych miejscowościach. Do projektu włączyły się również galerie handlowe – wolontariuszy Fundacji DKMS spotkamy w trzech warszawskich centrach handlowych (Galerii Północnej, Wola Parku i Blue City) oraz w Galerii Krotoszyn i Galerii Ostrovia (Ostrów Wielkopolski). Na weekend 13-15 października zaplanowano także cykl akcji „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”. Rotary jest światową organizacja humanitarną, która zrzesza ponad 1,2 miliona członków w ponad 200 krajach świata. W październiku będą wspierać Fundację DKMS przy rejestrowaniu potencjalnych Dawców szpiku.

Sportowcy wspierają Dawców szpiku

Środowisko sportowe również nie pozostaje obojętne na ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych. W obchody Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku angażuje się m.in. PGNiG Superliga (piłka ręczna). W październiku, podczas 7. i 8. serii gier, kibice mogą zarejestrować się w czasie meczów, przy stanowiskach DKMS w halach. 10 października odbędzie się wyjątkowy mecz PGE VIVE Kielce i NMC Górnika Zabrze – „Mecz Dawcy Szpiku”, który będzie miał szczególną oprawę związaną z ideą bycia Dawcą szpiku, a pierwsze podanie zostanie rozegrane przez rozgrywkę rzut faktycznego Dawcy szpiku. Akcje rejestracyjne odbędą się także na Stadionie Legii w dniu 15 października, w czasie meczu Legia Warszawa – Lechia Gdańsk.

To nieprawda, że Dawca nie dostaje nic za to, że ratuje czyjeś życie. Jest to najwspanialsze uczucie na świecie, którego nie da się osiągnąć przez nic innego. Myślę, że Dawcy dają coś znacznie większego. Oddają biorcom część swojej odwagi i siły do dalszej walki z chorobą. Dzięki temu niemożliwe staje się możliwe. Wtedy dzieją się cuda - tak mówi Klaudia z Szubina, Dawczyni szpiku. Czy może być lepsza zachęta do zarejestrowania się jako Dawca?

 

Więcej informacji na temat akcji rejestracyjnych oraz Fundacji DKMS:

www.dkms.pl

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 151 000 (sierpień 2017) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których ponad 4 450 (sierpień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść                   na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. 

 

Kategorie: Uroda i zdrowie
Regiony: Polska
Dodał: M&CC