Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Makijaż permanentny a rezonans magnetyczny

2019-04-10 11:26:47
Wiele osób zastanawia się, czy makijaż permanentny oraz rezonans magnetyczny oddziałują jakoś na siebie. Wiele linergistek nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dlatego warto się bliżej przyjrzeć temu tematowi.

Niekiedy zdarza się, że osoby wykonujące rezonans magnetyczny nie chciały się zgodzić na jego wykonanie z powodu, że pacjent jest po zabiegu makijażu permanentnego, czy też ma tatuaż.

Jest to spowodowane możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Do nich zaliczamy m.in. przekłamanie obrazu uzyskanego podczas badania, czy też krótkowałe zmiany skórne. Skutki te są ciągle badane, a więc nie można jednoznacznie stwierdzić, czym są one spowodowane.

Żadne badania nie ujawniły, by makijaż permanentny bądź inna pigmentacja skóry wywoływała dalekobieżne skutki, zazwyczaj są one krótkotrwałe i małoznaczące.

Dlatego też makijaż permanentny, czy też tatuaż nie powinny być przeciwskazaniem wykonanie rezonansu magnetycznego.

Ważne jednak by osoba wykonująca rezonans magnetyczny zapytała, czy pacjent w ostatnim czasie poddawał się jednemu z tych zabiegów, może to być pomocne, gdy podczas badania pojawią się jakieś niejasności. By uniknąć skutków ubocznych w przypadku pacjentów z tatuażem, miejsce, w którym został on wykonany, można np. dokładnie zabandażować, powinno to uchronić go przed jakimikolwiek zniekształceniami tkanki.

Pojawienie się skutków ubocznych podczas badania spowodowane są zazwyczaj obecność tlenków żelaza i innych metali w składzie pigmentu. Zazwyczaj znajduje się one w niewielkich ilościach i nie powinny być przeciwwskazaniem do wykonania makijażu permanentnego.

Gdy po badaniu rezonansem magnetycznym zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, powinniśmy udać się do lekarza. Większość lekarzy zgadza się z tym, że jeżeli rezonans magnetyczny jest kluczowy do zdiagnozowania pacjenta, przeciwwskazaniem nie powinien być makijaż permanentny, ponieważ jego skutki uboczne są o wiele mniej inwazyjne niż zrezygnowanie z takiego badania przez makijaż permanentny, czy też tatuaż.

Dodał: Nawiasa