Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Masz 18 lat – możesz otrzymać darmowy bilet na zwiedzanie UE

2018-06-13 16:29:04
DiscoverEU - to nowa unijna inicjatywa skierowana do osiemnastolatków, która daje możliwość darmowego podróżowania po całej Unii Europejskiej. Zapisy wystartowały 12 czerwca i potrwają do 26 czerwca, do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego. W inicjatywie weźmie udział 20 tysięcy młodych Europejczyków.

Uczestnicy akcji „DiscoverEU” po Europie będą podróżować koleją. Aby zapewnić jak największą dostępność z każdego miejsca, w szczególnych przypadkach, uczestnicy mogą skorzystać z innych środków transportu, takich jak autobus, prom lub w wyjątkowych przypadkach samolot. Dzięki temu młodzi ludzie mieszkający na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach także dostaną szansę na udział w tym projekcie.

- Ponieważ rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, młodzi podróżnicy będą mieć okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych w całej Europie. Dzięki DiscoverEU będą również mogli lepiej poznać różnorodność Europy i jej bogactwo kulturowe, nawiązać nowe przyjaźnie i poczuć swoją europejską tożsamość – informuje Dominik Łazarz z Centrum Dokumentacji Europejskiej przy WSIiZ w Rzeszowie

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu muszą mieć ukończone 18 lat w dniu 1 lipca 2018 r. Inicjatywa daje możliwość podróżowania pojedynczo lub w grupie do pięciu osób.

Jak się zgłosić?

Wystarczy wejść na stronę www.youdiscover.eu i wypełnić aplikację online. Oprócz danych osobowych należy podać szczegóły planowanej podróży. Pomoc w wypełnianiu aplikacji można uzyskać m.in. w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów działającym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w godz. 8.00-12.00 (od wtorku do piątku). Ponadto, w Sanoku, Przemyślu, Tarnobrzegu i Rzeszowie pomoc w wypełnianiu aplikacji organizuje zespół Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej.

- Czyż można sobie wyobrazić lepszy sposób na spędzenie lata niż podróż pociągiem po Starym Kontynencie połączoną ze zwiedzaniem miejsc związanych z europejskim dziedzictwem kulturowym? – pyta Sylwia K. Mazur z PIE ED-Rzeszów. Wybrani uczestnicy będą mogli podróżować między 9 lipca a 30 września 2018 r. Podróż, podczas której można odwiedzić cztery kraje, może trwać maksymalnie 30 dni – dodaje.

Kategorie: Edukacja
Regiony: podkarpackie
Dodał: Dominik Łazarz