Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Mieszkanie dla Młodych - program dopłat rządowych na zakup pierwszego mieszkania lub domu

2018-04-17 12:02:51
Program rządowy Mieszkanie dla Młodych powstał z myślą o tych osobach, które zamierzają zakupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Ma formę dofinansowania wkładu własnego i potrwa jeszcze do końca września 2018 roku. Czasu na podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o dopłatę pozostało stosunkowo niewiele.

Mieszkanie dla Młodych - zasady programu

 

Zadaniem programu MdM jest wspieranie młodych ludzi przy nabywaniu pierwszego mieszkania albo domu, a zarazem poprawa warunków mieszkaniowych rodzin wielodzietnych. O dopłaty z budżetu państwa mogą się ubiegać ci, którzy nie mają więcej niż 35 lat zarówno single, jak i małżeństwa. Jeżeli wniosek składa małżeństwo, to wystarczy, aby tylko jedno z małżonków miało maksymalnie 35 lat. Takie ograniczenia wiekowe nie odnoszą się do osób i rodzin z co najmniej trojgiem dzieci.

Dofinansowanie mogą otrzymać wyłącznie osoby, które nigdy nie posiadały żadnej nieruchomości, także w formie współwłasności. Nie dotyczy to jednak osób i małżeństw z minimum trojgiem dzieci.

Wsparcie rządowe można dostać na zakup mieszkania nowego od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, mieszkania z rynku wtórnego oraz domu jednorodzinnego. Jeżeli prowadzi się budowę pierwszego domu, to dofinansowanie dotyczy zwrotu podatku VAT na materiały budowlane.

Mieszkanie dla Młodych a warunki dofinansowania

 

Mieszkanie może mieć maksymalny metraż 75 m2, a dom 100 m2. Dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci te limity są wyższe i wynoszą 85 m2 dla mieszkań i 110 m2 dla domów jednorodzinnych. Warunkiem koniecznym do spełnienia przez wnioskodawców jest także wzięcie kredytu hipotecznego na co najmniej 50% wartości nieruchomości, przy czym minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat. Kredyt musi być w polskiej walucie.

Dopłaty do mieszkań dla młodych. Uwaga na limity!

 

Wnioskodawcy bezdzietni otrzymają dofinansowanie w wysokości 10%, ci z jednym dzieckiem 15%, z dwojgiem dzieci 20%, a co najmniej trojgiem 30%.

Pewną niedogodność stanowią limity związane z maksymalną ceną za metr kwadratowy nieruchomości. Aktualnie, np. w Krakowie jest to 5 260,20 zł, dla rynku pierwotnego i 4 303,80 zł dla rynku wtórnego.

Dowiedz się więcej o programie na z strony http://geogrupa.pl/pl/mieszkania-dla-mlodych

 
Kategorie: Budownictwo, Dom, Gospodarka
Dodał: Marcin