Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Monitoring wizyjny i zabezpieczanie strategicznych imprez masowych

2019-03-08 11:50:00
Masowe imprezy kulturalne bądź wydarzenia religijne – wszystkie one wymagają odpowiedniej skali oraz infrastruktury zabezpieczeń, także w zakresie monitoringu wizyjnego. W tym ostatnim obszarze służby mundurowe i porządkowe od lat wspierane są przez Axis Communications.
Czy to rządowe konferencje międzynarodowe, jak niedawna konferencja bliskowschodnia, Szczyt klimatyczny, targi przemysłowe jak MSPO w Kielcach, masowe imprezy kulturalne bądź wydarzenia religijne – wszystkie one wymagają odpowiedniej skali oraz infrastruktury zabezpieczeń, także 

w zakresie monitoringu wizyjnego. W tym ostatnim obszarze służby mundurowe i porządkowe od lat wspierane są przez Axis Communications.

W kontekście zabezpieczania wydarzeń o wymiarze międzynarodowym specjalnie powołane służby porządkowe, a także oddelegowane zespoły mundurowe, mają do czynienia z obecnością
i przepływem nie tylko dużej liczby anonimowych osób, ale też jednostek i grup o statusie VIP, poczynając od gwiazdy estrady, a na mężach stanu kończąc. 

Wraz z rozwojem Internetu i sieciowych rozwiązań dozoru wizyjnego zabezpieczanie strategicznych imprez masowych w czasie rzeczywistym stało się łatwiejsze i efektywniejsze zarówno z perspektywy prywatnych jednostek ochrony i służb porządkowych, jak i policji, straży miejskiej, pożarnej, czy jednostek ratownictwa medycznego. Prace tych służb należy wspierać odpowiednimi systemami obserwacji, rejestracji i reagowania. W tym obszarze niezmiennie liderem pozostaje Axis Communications – producent wysokiej jakości urządzeń i oprogramowania. 

Klucz do sukcesu

Każdy podmiot zaangażowany w bezpieczeństwo imprez ma swoją wyznaczoną rolę, a zarazem kompetencje do stosowania określonych narzędzi w danym czasie. Zarówno w przypadku codziennej pracy prewencyjnej, dochodzeniowej, czy związanej z reagowaniem, jak i w ramach obsługi wspomnianych wydarzeń o charakterze incydentalnym lub cyklicznym, istotna jest synchronizacja tejże pracy, w tym sprawna wymiana danych i przepływ informacji. Dlatego też na każdym
z wymienionych pól dozór wizyjny odgrywa kluczową rolę. Uzyskiwanie i dostępność podstawowych informacji o bieżącej sytuacji, równolegle na wielu „scenach”, opiera się właśnie na nim. Badania wśród służb zaangażowanych w bezpieczeństwo imprez, ale i przestrzeni miejskich w ogóle, potwierdzają ponadto, że im bardziej istniejące systemy są ze sobą zintegrowane (monitoring publiczny i prywatny), tym większa skuteczność działania.

Eksperci Axis Communications wyjaśniają, że poza odpowiednią strukturą ról, odpowiedzialności
i kompetencji, w zabezpieczaniu imprez kluczowe są trzy czynniki:

  • Solidne, sieciowe urządzenia (kamery, głośniki, czujniki) oraz rozwiązania analityczne: automatycznie wykrywają zagrożenia lub incydenty, takie jak strzały z pistoletu, nieuprawnione przejście, wtargnięcie lub podejrzane pojazdy.
  • Centrum operacyjne: tutaj zbierane i interpretowane są informacje z kamer, a także dane
    z telefonicznych linii interwencyjnych i innych źródeł. Dla przykładu, gdy przychodzi powiadomienie lub wezwanie wygenerowane przez sensor, operatorzy wykorzystują kamery do weryfikacji zdarzenia i śledzenia jego dalszego rozwoju wydarzeń w czasie rzeczywistym. Dzięki temu operatorzy mogą podejmować decyzje dotyczące wymaganych działań i zasobów z mniejszym ryzykiem niepowodzenia, a jednocześnie szybciej angażować środki reagowania bezpośredniego.
  • Synchronizacja, sprawny przepływ i bezpieczeństwo danych: informacje przetwarzane przez centrum operacyjne powinny krążyć odpowiednio zabezpieczone pomiędzy poszczególnymi służbami, zwłaszcza między urządzeniami mobilnymi jednostek w terenie. Ważne informacje, takie jak numery tablic rejestracyjnych, zdjęcia pojazdów lub podejrzanych, a także inne szczegóły powinny w każdej chwili być dostępne dla oficerów, aby wiedzieli kogo i gdzie szukać, zwiększając szanse na skuteczną reakcję. Co równie ważne, dobry przepływ informacji zwiększa również bezpieczeństwo osób reagujących w pierwszej kolejności, także tych udzielających pierwszej pomocy.

Dobre praktyki: Super Bowl

Jedno z największych wydarzeń sportowych, a zarazem medialnych w USA i na świecie – Super Bowl – przyciąga nie tylko dziesiątki tysięcy kibiców, ale też turystów. W 2017 r. miastem-gospodarzem było teksańskie Houston. Z uwagi na fakt, iż centralna część miasta miała z tego tytułu przyjąć niemal milion osób, władze zdecydowały się wykorzystać moment i zmodernizować istniejący system monitoringu. Wszystko po to, aby zagwarantować służbom porządkowym i organom ścigania odpowiednie narzędzia na rzecz bezpieczeństwa obywateli i przyjezdnych. Jednym z wyzwań była mnogość i różnorodność istniejących instalacji, a także ich chaotyczne rozmieszczenie. Kolejnym – natężenie i wzajemne krzyżowanie sieci bezprzewodowych, ograniczające przesyłanie danych między kamerami a głównymi stanowiskami obserwacji w mieście w czasie rzeczywistym - Centrum kryminalnym i Centrum operacji kryzysowych.

Biorąc pod uwagę specyfikę obszarów oraz dużą liczbę wejść z wykrywaczami metali, Houston ostatecznie zdecydowało się na system oparty o jednostki główne AXIS F44, kopułkowe moduły optyczne AXIS F4005-E przy bramach/wejściach, a także kamery sieciowe AXIS typu PTZ,
w szczególności AXIS Q6155-E (zapewniającej funkcje obrotu, pochylenia i zbliżenia, pozwalając na pokrycie dużego obszaru i uzyskanie wielu szczegółów), oraz AXIS Q1942-E PT o szerokim zakresie detekcji termowizyjnej VGA, z kadrowaniem panoramicznym i funkcją pochylania. Sam transfer danych odbywał się z kolei na połączonym strumieniowaniu światłowodowym i bezprzewodowym, opartym na rozwiązaniach Verizon Wireless i Siklu. Dzięki siatce urządzeń sieciowych, odpornych na warunki atmosferyczne i elastycznych w instalacji, a także optymalizacji kanałów transferu danych, finalnie zabezpieczono ogrodzony obszar o powierzchni ponad 70 000 metrów kwadratowych. Gromadząc i synchronizując dane między poszczególnymi jednostkami służb porządkowych i organów ścigania w sposób płynny, zachowano czujność i sprawność działania w razie incydentów.

***

Opis proponowanych produktów

Kamery sieciowe z serii AXIS Q61 PTZ - kluczową zaletą kopułkowej kamery sieciowej PTZ AXIS Q6155-E jest wykorzystanie zaawansowanej technologii laserowej, umożliwiającej dokładne ustawienie ostrości, nawet w ciemnościach lub oświetleniu punktowym i przy niskim kontraście. Laser w kamerze AXIS Q6155-E sprawia, że jest to najszybciej ustawiająca ostrość kamera PTZ na rynku. Całkowicie bezpieczny promień lasera mierzy odległość pomiędzy kamerą a obiektem w ułamku sekundy. W kamerze zainstalowano również technologię Axis Sharpdome, która wiernie odtwarza scenę z doskonałą jakością obrazu we wszystkich kierunkach — zarówno powyżej, jak i poniżej horyzontu. Technologia Sharpdome korzysta z funkcji Speed Dry, która umożliwia uzyskiwanie ostrego obrazu podczas deszczu oraz skuteczne mycie wysokociśnieniowe w celu usunięcia kropel wody z kopułki. W standardzie kamera Q6155-E jest ponadto wyposażona w technologię Lightfinder, która potrafi „szukać” światła w ciemności, tak aby dostarczyć wysoką jakość kolorowego obrazu o niskim poziomie szumów i wysokiej szczegółowości.

Zaawansowana kamera AXIS Q6155-E jest idealnym wyborem do dozoru miejskiego, monitorowania krytycznej infrastruktury oraz do innych zastosowań, gdzie konieczne jest natychmiastowe ustawianie ostrości przy obserwacji poruszających się obiektów i zmieniających się szybko scen. Za sprawą Sharpdome kamery z tej serii nadają się również idealnie do stosowania w terenie
o niewielkich nierównościach.

Megafon sieciowy AXIS C3003-E - jest łatwym w instalacji głośnikiem zewnętrznym, który umożliwia wyraźny przekaz głosu na dużą odległość w systemach nadzoru wizyjnego. Dzięki niemu operator, który na żywo monitoruje przekaz wideo, może zdalnie zwracać się do innych osób i zapobiegać niepożądanym zachowaniom. W odpowiedzi na zdarzenie alarmowe głośnik może również odtwarzać wcześniej zarejestrowany plik audio — po wywołaniu przez operatora lub automatycznie. AXIS C3003-E jest przystosowany do montażu na zewnątrz: na ścianach, sufitach oraz słupach. Megafon ma wbudowany wzmacniacz i obsługuje zasilanie przez sieć Ethernet (PoE). Podłącza się go bezpośrednio do sieci IP jednym sieciowym kablem komunikacyjno-zasilającym. Funkcja testu (Auto Speaker Test) może przekazywać do systemu zwrotnie dźwięk, sprawdzając w ten sposób, czy głośnik działa. Głośnik jest dostarczany z gotowymi plikami audio, a ponadto umożliwia załadowanie własnych plików.

Megafon sieciowy AXIS C3003-E otrzymał złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich (Securex Poland 2016). Medal ten to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wyróżnień na polskim rynku - jest ono przyznawane innowacyjnym produktom wysokiej jakości.

 

Kontakt:

Marek Pavlica, Regional Communications Specialist Eastern Europe, Axis Communications

Telefon: + 42 0 734 319 237, E-mail: marek.pavlica@axis.com

Irmina Dzyr-Rainka, Senior Account Manager, PRIMUM Public Relations

Telefon:+ 48 22 728 313 510, E-mail: i.dzyr-rainka@primum.pl

 

Informacje o Axis Communications

Axis oferuje innowacyjne rozwiązania z zakresu zabezpieczeń, które umożliwiają kształtowanie inteligentniejszego i bezpieczniejszego świata. Jako światowy lider rynku sieciowych systemów wizyjnych, Axis wyznacza kierunki rozwoju branży przez nieustanne wprowadzanie nowatorskich produktów sieciowych opartych na otwartych platformach oraz zapewnia klientom wartościowe rozwiązania za pośrednictwem globalnej sieci partnerów. Axis prowadzi długofalową współpracę z partnerami, dostarczając im wiedzę oraz przełomowe produkty sieciowe przeznaczone zarówno na istniejące, jak i nowe rynki.  Axis zatrudnia około 3143 dedykowanych pracowników w ponad 50 krajach świata, wspieranych przez sieć ponad  90 000 partnerów. Więcej informacji o firmie Axis można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.axis.com oraz na profilu https://www.facebook.com/AxisCommunicationsPoland

Dodał: PRIMUM PR