Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Na czym polega chip tuning?

2017-12-20 09:58:05
Modyfikacje pojazdu mające na celu zwiększenie jego osiągów cieszą się coraz to większą popularnością. Dzisiaj postaramy się zatem przybliżyć pojęcie chip tuningu i związanych z nim tematów.

Odpowiednia modyfikacja ustawień silnika potrafi z mało zrywnego pojazdu stworzyć niemal prawdziwego, rajdowego potwora. Jak jednak naprawdę wygląda wdrażanie tego rodzaju modyfikacji i kto może sobie na takie coś pozwolić. Czy nie wiąże się to z negatywnymi skutkami dla żywotności samochodu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Na przestrzeni lat silniki stosowane w samochodach przeszły ogromną ewolucję. Od prostych konstrukcji po bardzo skomplikowane układy sterowane bardzo dużą ilością elektroniki. Z tego też względu obecnie zmiana ustawień silnika wiąże się z potrzebą posiadania obszernej wiedzy i umiejętności technicznych. Jednak dla osób obeznanych z tematem wykrzesanie większych możliwości z silnika jest sprawą dość prostą. Tego rodzaju modyfikacje nazywamy właśnie chip tuningiem.

Na samym początku zastanówmy się czy każde auto można poddać tego rodzaju modyfikacjom. Oczywiście chip tuningu nie da się przeprowadzić w starszych modelach pojazdów gdzie silnik posiadał mechaniczne sterowanie. Dodatkowym obostrzeniem jest aby auto które chcemy modyfikować było całkowicie sprawne technicznie. W tym celu niezbędne okażą się zestawy diagnostyczne, które pozwolą ocenić w jakiej kondycji znajduje się dany samochód. Jeżeli pozytywny stan silnika zostanie potwierdzony wtedy droga do zwiększenia osiągów stoi przed nami otworem.

Należy mieć również na uwadze, że poprawa parametrów pojazdu nie musi absolutnie wiązać się jakąkolwiek ingerencją w części mechaniczne pojazdu. Najczęściej aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty wystarczy jedynie odpowiednio zmodyfikować program sterujący pracą silnika. Producenci standardowo nigdy nie ustawiają wyżyłowanych parametrów dla pracy jednostek dlatego też można wykorzystać ten zostawiony przez nich margines.

Taką furtkę do uzyskania większej mocy bardzo chętnie wykorzystują osoby zajmujące się chip tuningiem. Jednak tego rodzaju modyfikacje raczej skierowane są do osób świadomych i dbających o swój samochód. Zwiększone osiągi to również bardzo restrykcyjne pilnowanie wszelkich terminów związanych z wymianą oleju czy też dbanie o prawidłową kondycję silnika.

A jaki realnie przyrost mocy jesteśmy w stanie uzyskać dzięki chip tuningowi. Można przyjąć, że w zależności od modelu silnika będziemy w stanie bezpiecznie uzyskać nawet od 10 do 20 procent więcej mocy.

Kategorie: Motoryzacja
Regiony: mazowieckie
Dodał: interdiag