Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

2016-04-13 12:14:57
Metoda czyszczenia suchym lodem staje się coraz bardziej popularna głównie z uwagi na szereg jej zalet. Ze względu na podobieństwo, niekiedy nazywana jest „piaskowaniem” suchym lodem.
Na czym to polega?


Czyszczenie suchym lodem polega na wystrzeliwaniu granulek lodu pod wysokim ciśnieniem na zabrudzoną powierzchnię. W metodzie tej wykorzystuje się kilka czynników:

 • niską temperaturę granulatu - zanieczyszczenie pod wpływem gwałtownego schłodzenia stają się kruche i odrywają się od czyszczonej powierzchni, jednocześnie nie powodując jej niszczenia.
 • efekt sublimacji - kolejne cząstki wnikają w powstałe szczeliny i tam sublimują, czyli przechodzą bezpośrednio ze stanu stałego w gazowy. Główną zaletą sublimacji jest brak powstawania produktów ubocznych jak np. piasek (pozostający po piaskowaniu) czy woda (po myciu myjką ciśnieniową).
 • siłę uderzenia – energia kinetyczna, która jest wytwarzana poprzez prędkość i masę granulek zamienia się przy uderzeniu w ogromną siłę, co pozwala oderwać zanieczyszczenia od powierzchni.

Zalety suchego lodu

 • Szybkość
  Znacznie skraca czas przestoju maszyny, co wynika nie tylko z szybkości działania, ale również z faktu, że można nią czyścić nawet urządzenia w wysokiej temperaturze (nie ma więc konieczności ich wystudzenia) oraz pod napięciem, ponieważ suchy lód nie przewodzi prądu. Nie zachodzi konieczność demontażu maszyn czy ich części, ponieważ usługa wykonywana jest „u klienta”.
 • Dokładność
  Granulki lodu docierają nawet do trudno dostępnych miejsc, a siła ich uderzenia i efekt szoku termicznego zapewnia usunięcie nawet bardzo uporczywych zabrudzeń, jak smary, sadze, farby, tłuszcze czy kleje.
 • Nieinwazyjność
  Nie posiada właściwości ściernych, więc nie powoduje uszkodzeń i nadaje się nawet do delikatnych powierzchni, przy których nie są wskazane inne metody czyszczenia (z obawy przed zniszczeniem).
 • Bezpieczeństwo środowiska.
  Pominąwszy fakt, że suchy lód uzyskuje się jako produkt uboczny w innych procesach przemysłowych z odzyskanego dwutlenku węgla, to zastosowanie metody czyszczenia nim nie generuje zanieczyszczenia otoczenia, nie uwalnia szkodliwych gazów do atmosfery. Wyklucza też potrzebę stosowania detergentów czy innych środków chemicznych, wyeliminowane jest również wytwarzanie odpadów wtórnych.


Zastosowanie


Metoda ta znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu począwszy od spożywczego poprzez drukarski, energetyczny czy odlewniczy, aż po lotnictwo. Czyszczenie suchym lodem jest wyjątkowo elastyczną technologią. Pozwala na różnorodne zastosowanie i stale się rozwija.

Kategorie: Przemysł
Dodał: Daniel Baltimowski