Kategoria

Wyszukiwarka

Region

Na czym polega toczenie drewna?

2019-08-27 15:11:19
Drewno sprawdza się nie tylko jako materiał budowlany, ale także jako wykończeniowy. Od wieków stosuje się drewno do budowania czy wykonywania przedmiotów ozdobnych czy narzędzi. Obecnie znanych jest wiele sposobów obróbki drewna.

Wśród najpopularniejszych można wymienić frezowanie, cięcie, obróbkę ręczną, gięcie, struganie, obróbkę chemiczną oraz tłoczenie.

 

Na czym polega proces tłoczenia drewna?

 

Jak już wspominaliśmy, toczenie drewna jest jednym ze znanych procesów obróbki drewna. Wykonuje się go przy użyciu tokarek do drewna. Toczenie wymaga wprawienia w ruch obrotowy przedmiotu, który będzie toczony oraz wykonywania ruchów nożami tokarskimi, których zadaniem jest nadanie pożądanego kształtu. Tokarki do drewna w odróżnieniu od tokarek do metalu są lżejsze oraz można przy ich użyciu obrabiać większe elementy.

 

Ze względu na mniejsze siły oraz moment oporu przy takiej samej mocy silnika można toczyć większe średnice. Wióry powstające przy toczeniu są dość kłopotliwe, ponieważ są lekkie i nawet niewielki ruch powietrza powoduje ich unoszenie się. Dobrze więc, aby każda tokarka była zaopatrzona w wyciąg do trocin, który odessie trociny z obrabianego elementu do specjalnego worka czy pojemnika.

 

W porównaniu do toczenia metali, toczenie drewna może być o wiele bardziej uciążliwe ze względu na większą miękkość drewna oraz łatwiejszą obrabialność. Proces ten wymaga od tokarza o wiele większych umiejętności i zastosowania odpowiednich dłut czy noży. Na tokarce wytwarzane są zwykle przedmioty o kształcie obrotowym np. walce, stożki. Na co dzień, produkty wytwarzane na tokarce do drewna obserwujemy w postaci karniszy, pionków szachowych, miseczek czy gałek do drzwi.

 

Artykuł przygotował portal o budowie maszyn http://sterownikcnc.com.pl

Kategorie: Budownictwo, Przemysł
Regiony: Polska
Dodał: Albert Dawdziuk